Na dobranoc i dzień dobry - Łk 8, 16-18

Na dobranoc i dzień dobry - Łk 8, 16-18
(fot. angelferd / flickr.com / CC BY-NC-ND 2.0)
Logo źródła: Na dobranoc Mariusz Han SJ

Przejrzystość w tym, w co się wierzy

Zadanie uczniów

Jezus powiedział do tłumów: Nikt nie zapala lampy i nie przykrywa jej garncem ani nie stawia pod łóżkiem; lecz stawia na świeczniku, aby widzieli światło ci, którzy wchodzą. Nie ma bowiem nic ukrytego, co by nie miało być ujawnione, ani nic tajemnego, co by nie było poznane i na jaw nie wyszło.

Opowiadanie pt. "O żabie"

Jest taka śliczna anegdota o dobrym samopoczuciu: Lew, król zwierząt, zwołał na polanie zebranie wszystkich swoich podwładnych. Chciał wyprzedzić Darwina w porządkowaniu swego królestwa, dlatego myślał sobie: - Trzeba ten ogrom jakoś wstępnie podzielić.

I gdy już zebrały się wszystkie zwierzaki, odezwał się w te słowa: - Moi drodzy, tytułem przejrzystości, proszę tak: - Mądre egzemplarze na prawo, piękne na lewo! Wszczął sie ruch i zamieszanie. Słonie, że mądre, a nie za zgrabne, potoczyły się na prawo; gazele, że bardzo śliczne, a nie za mądre - na lewo. Kolorowe ptaszki na lewo, jaszczury na prawo itd. itd. Przemieszczało się całe królestwo zwierząt. W końcu pośrodku została ropucha. Sama, samiuteńka. Lew - zniecierpliwiony wolnym obrotem sprawy - wybałuszył na nią oczy i fuknął: - A ty co?! Żaba zaś rozłożyła bezradnie łapki i wyrechotała: - A ja się przecież nie rozerwę!

Refleksja

Niezdecydowanie to idealne środowisko, gdzie szatan ma możliwość wykorzystania swoich możliwości, a naszych słabości. Nie lubi on, kiedy człowiek podejmuje proste i jasne decyzje mówiąc: Tak-Tak, Nie-Nie… A tego wymaga od nas nasza wiara, która jest prosta i nieskomplikowana. Wygładzanie, naginanie i szlifowanie prostych prawd wiary nikomu nie służy, zwłaszcza osobie, która nie może podjąć prostej decyzji.

Wcześniej czy później nasze niezdecydowanie zawsze obróci się przeciwko nam. Dlatego jasna i prosta odpowiedź, krótka i szybka decyzja wobec wyzwań naszej wiary, ułatwia nam samym życie, jak i innym. Nie wolno nam unikać bolesnej prawdy o nas samych, bo wystawimy się na wyśmianie.

Zamiast ufać sobie, raczej oddajmy się Jezusowi, aby to On pomógł nam w przezwyciężaniu i odkrywaniu naszych słabości. Tylko z Nim jest szansa, aby w szczerości i zaufaniu rozwiązywać własne problemy i dylematy. W ten sposób pomagamy też i innym...

3 pytania na dobranoc i dzień dobry

1. Czy jesteś obiektywny względem siebie i innych?
2. Jak ta "obiektywność" się objawia w codziennym życiu?
3. Jesteś zwolennikiem prostej metody: Tak-Tak, Nie-Nie? Czy raczej masz tendencję do "wygładzania" rzeczywistości i dostosowywania swojej opinii do innych?

I tak na koniec...

"Biada temu, kto zadowolony jest z siebie: taki człowiek nigdy nie nabędzie rozumu" (Mikołaj Gogol, Aforyzmy Gogol, Z listów)

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Na dobranoc i dzień dobry - Łk 8, 16-18
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.