Na dobranoc i dzień dobry - Łk 9, 28b-36

Na dobranoc i dzień dobry - Łk 9, 28b-36
(fot. jenny downing / Foter / CC BY)
Mariusz Han SJ

Wygląd twarzy się mówi wszystko…

Przemienienie Jezusa

Jezus wziął z sobą Piotra, Jana i Jakuba i wyszedł na górę, aby się modlić. Gdy się modlił, wygląd Jego twarzy się odmienił, a Jego odzienie stało się lśniąco białe.

A oto dwóch mężów rozmawiało z Nim. Byli to Mojżesz i Eliasz. Ukazali się oni w chwale i mówili o Jego odejściu, którego miał dokonać w Jerozolimie.

Tymczasem Piotr i towarzysze snem byli zmorzeni. Gdy się ocknęli, ujrzeli Jego chwałę i obydwóch mężów, stojących przy Nim. Gdy oni odchodzili od Niego, Piotr rzekł do Jezusa: "Mistrzu, dobrze, że tu jesteśmy. Postawimy trzy namioty: jeden dla Ciebie, jeden dla Mojżesza i jeden dla Eliasza".

DEON.PL POLECA

Nie wiedział bowiem, co mówi. Gdy jeszcze to mówił, zjawił się obłok i osłonił ich; zlękli się, gdy tamci weszli w obłok. A z obłoku odezwał się głos: "To jest mój Syn wybrany, Jego słuchajcie". W chwili, gdy odezwał się ten głos, Jezus znalazł się sam. A oni zachowali milczenie i w owym czasie nikomu nic nie oznajmiali o tym, co widzieli.

Opowiadanie pt. "O słońcu i innym świetle"

Gdy pewnego wspaniałego, wiosennego popołudnia stary przyjaciel odwiedził hiszpańskiego malarza El Greca (1541-1614) w jego domu, zastał go w pokoju, gdzie okna zasłonięte były grubymi kotarami.

- Chodź na dwór, na słońce - zachęcał gość.  - Nie w tej chwili - odparł mistrz - słońce zniszczyłoby to inne światło, jakie teraz świeci we mnie.

Refleksja

Postawa ciała, twarz i oczy drugiej osoby, to one mówią nam prawie wszystko. Wystarczy nieraz ułamek sekundy, a wiemy, czy ktoś jest autentyczny i szczery, czy też nie. Nasza twarz oznajmia, czy jesteśmy szczęśliwi, czy smutni, zadowoleni, czy tez nie. To z twarzy możemy odczytać obawy i troski. Szczególnie kiedy kogoś kochamy, wtedy wiemy, że jedno spojrzenie tej osoby wystarczy, aby czuć emocje, stan ducha, kondycję ciała i ducha…

Jezus jest tym, który mówi nam, że nasze oblicze jaśnieje, gdy jesteśmy napełnieni Duchem Pana. Od Niego zależy, czy jesteśmy w danym momencie szczęśliwi, czy nie. Wszystkie troski dnia codziennego można zmienić, dzięki Jego spojrzeniu. To On przecież daje nam wiarę, nadzieje i miłość. Jest Duchem, które daje siły, aby żyć i byc szczęśliwym każdego dnia… 

3 pytania na dobranoc i dzień dobry

1. Dlaczego postawa ciała, twarz i oczy tak wiele nam mówią?
2. Jak wczuć się w czyjąś sytuację?
3. W jaki sposób możemy "napełnić się" Bożym Duchem?

I tak na koniec...

Mieć uczucie, że się jest spętanym, a równocześnie inne uczucie, że po uwolnieniu z pęt byłoby jeszcze gorzej (Franz Kafka)

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Na dobranoc i dzień dobry - Łk 9, 28b-36
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.