Na dobranoc i dzień dobry - Mt 5, 38-42

Na dobranoc i dzień dobry - Mt 5, 38-42
(fot. Eva Rinaldi Celebrity and Live Music Photographer / Foter / Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 Generic / CC BY-SA 2.0)
Logo źródła: Na dobranoc Mariusz Han SJ

Odwet to nie rozwiązanie sporu…

Prawo odwetu

Jezus powiedział do swoich uczniów: Słyszeliście, że powiedziano: Oko za oko i ząb za ząb! A Ja wam powiadam: Nie stawiajcie oporu złemu. Lecz jeśli cię kto uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi!

Temu, kto chce prawować się z tobą i wziąć twoją szatę, odstąp i płaszcz! Zmusza cię kto, żeby iść z nim tysiąc kroków, idź dwa tysiące! Daj temu, kto cię prosi, i nie odwracaj się od tego, kto chce pożyczyć od ciebie.

Opowiadanie pt. "O wojnie i zupie"

Podczas wojny koreańskiej (1950-53) grupa amerykańskich żołnierzy zatrudniła chłopca-tubylca w charakterze kucharza i "sprzątacza". Boy był prosty, pogodny i cierpliwy, i nie sposób było go wyprowadzić z równowagi, co z kolei żołnierzy prowokowało do robienia mu przeróżnych sztubackich figlów: a to mu przybili buty do podłogi, a to wysmarowali czarną pastą klamki, a to rozciągnęli cienką nylonową linkę itd. itp.

Po jakimś czasie uznali jednak swoje wyczyny za .bezsensowne i uroczyście przyrzekli, że będą już teraz grzeczni, Wówczas boy oświadczył tak samo poważnie: Jeżeli to prawda, to i ja nie będę wam od dziś pluł do zupy.

Refleksja

Wydaje nam się, że jeśli odmierzymy naszą miarą sprawiedliwość wobec innych ludzi, to wszystko się wyrówna i będzie dobrze. Problem w tym, że tak to działa tylko tam, gdzie siejemy dobro. Jest wręcz odwrotnie, jeśli doświadczyliśmy zła i chcemy samemu wymierzyć sprawiedliwość. Wydaje nam się, że potrafimy sami wszystkoi wyrównać. Tymczasem nasza miara jest zupełnie inna niż ta, która mają inni ludzie…

Jezus zachęcał nas do wybaczania sobie nawzajem, bo tylko wtedy możliwe jest życie bez urazów i sporów. Zawsze tam, gdzie próbujemy użyć "prawa odwetu", nie tylko my sami będziemy ranimy innych, ale i sami będziemy poranieni. Nie wolno nam nigdy samemu wymierzać naszej "sprawiedliwości", bo tylko kumulejmy zło, którego doświadczyliśmy, ale też i dzieliśmy się nim z innymi ludźmi. Zamiast pokoju, zawsze wtedy będzie wojna…

3 pytania na dobranoc i dzień dobry

1. Dlaczego sami chcemy wymierzać sprawiedliwość?
2. Dlaczego miara sprawiedliwości Boga jest inna niż ta ludzka?
3. Dlaczego nie warto samemu wymierzać sprawiedliwości?

I tak na koniec...

Przebaczenie silniejsze jest niż odwet (autor nieznany)

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Na dobranoc i dzień dobry - Mt 5, 38-42
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.