Matka Boża, Bolesna Królowa Polski - NMP Licheńska
Początek lipca to wyjątkowo maryjny czas. Tradycyjna pobożność ludowa czci Matkę Bożą Jagodną. W wielu regionach, przy wielu kapliczkach pamięta się dziś o Maryi. Drugiego lipca jest wielkie świętowanie w Licheniu. W sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej Bolesnej Królowej Polski, jak co rok pojawiają się rzesze pielgrzymów na uroczystościach ku czci Najświętszej Maryi Panny i na odpuście liturgicznym.
Ogromne licheńskie sanktuarium, w którym kultem otaczany jest obraz Matki Bożej Bolesnej ma nieco inną historię niż miejsca kultu maryjnego w Kodniu czy Tuchowie. Jest też znacznie najmłodsze. O ile pojawia się znów obraz Maryi – tym razem olejna kopia wizerunku Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej, namalowana na modrzewiowej desce – to w Licheniu miały również miejsce objawienia.
Litania małżonków - modlić się razem
Warto na początek wspomnieć postać Tomasza Kłossowskiego, walczącego w armii Napoleona. To on w zamian za ocalenie, o które prosił Maryję, miał odnaleźć obraz Matki Bożej, który będzie najbardziej podobny do tego jej wizerunku jaki ujrzał (z Białym Orłem na piersiach). I taki właśnie zobaczył we wsi po Częstochową.
Przez jakiś czas przechowywał obraz w domu, aż pewnego dnia zawiesił go w lesie, na sośnie ok. 2 km od Lichenia. I to tam miało miejsce pierwsze z objawień jakich doświadczył pasterz Maciej Sikatka. W roku 1850 Maryja pojawiła się przy obrazie. Wzywała do modlitwy i pokuty. Chciała też, aby Jej wizerunek przeniesiono w godne miejsce. Co też się stało w 1852 roku.
Obraz trafił do kaplicy cmentarnej. Z czasem pojawił się ruch pielgrzymkowy, a dziś Licheń należy do najbardziej znanych sanktuariów maryjnych i jest też największą polską świątynią.
Trzy modlitwy dziękczynne
Sanktuarium licheńskim od 1949 roku opiekują się księża marianie. W 1967 roku obraz został koronowany przez kard. S. Wyszyńskiego i od 2006 roku znajduje się w powstającym przez 10 lat Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski.
Skomentuj artykuł