Najszczęśliwszy dzień w życiu św. Jana Pawła II

Najszczęśliwszy dzień w życiu św. Jana Pawła II
(fot. By José Cruz/Abr (Agência Brasil [1]) [CC BY 3.0 br], via Wikimedia Commons)
cna / br / kw

Było wiele dni w jego życiu, które mogłyby wydawać się oczywistym wyborem - zakończenie II wojny światowej, jego święcenia kapłańskie, czy dzień, w którym został biskupem, kardynałem lub papieżem.

Natomiast według samego Jana Pawła II najszczęśliwszy dzień jego życia był dniem, w którym kanonizował zakonnicę, św. Faustynę Kowalską.

DEON.PL POLECA

Święta Faustyna urodziła się jako Helena Kowalska w ubogiej, ale pobożnej polskiej rodzinie w 1905 r. W wieku 20 lat otrzymała odmowy ze strony kilku klasztorów ze względu na swoje ubóstwo i brak wykształcenia. W tej sytuacji Helena wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Matki Miłosierdzia Bożego. Tam przybrała imię Siostry Faustyny i przebywała w klasztorach w Polsce, jak i na Litwie.

Przez całe życie Jezus ukazywał się siostrze Faustynie. Poprosił ją, aby stała się apostołem, a także "sekretarzem Jego miłosierdzia" poprzez spisywanie do swojego dziennika Jego wiadomości o Miłosierdziu Bożym dla świata. Jezus prosił ją także o namalowanie obrazu przedstawiającego Boże Miłosierdzie. Nawoływał ją także do rozpowszechniania nowenny Miłosierdzia Bożego.

Jeszcze przed jej śmiercią 5 października 1938 r. rozpoczął się proces rozpowszechniania Bożego Miłosierdzia w całej Polsce. Zakonnica i przesłanie Jezusa o Miłosierdziu Bożym znacząco wpłynęły na Karola Wojtyłę, który został mianowany na Papieża.

W wyniku niewłaściwego włoskiego tłumaczenia Dzienniczka św. Faustyny i innych nierozwiązanych kwestii, Watykan w latach 50. XX wieku wprowadził zakaz rozpowszechniania przesłania, który został zniesiony zaledwie sześć miesięcy przed tym, jak kardynał Karol Wojtyła został papieżem Janem Pawłem II.

Jako papież, Jan Paweł II zadedykował swoją drugą encyklikę "Bogaty w Miłosierdzie" (Dives in Misericordia) Bożemu Miłosierdziu. Biograf papieża Polaka, George Weigel, pisze, że Jan Paweł II powiedział mu osobiście o wpływie Siostry Faustyny na jego życie i posługę: "Jako arcybiskup krakowski, Wojtyła bronił siostry Faustyny, gdy jej ortodoksyjność została pośmiertnie poddana w wątpliwość w Rzymie, spowodowana w dużej mierze błędnym tłumaczeniem jej pamiętnika na język włoski i podtrzymywał jej sprawę odnośnie beatyfikacji. Jan Paweł II, który powiedział, że czuje się duchowo bardzo blisko Siostry Faustyny oraz, że myślał o niej przez bardzo długi czas. Myślał też o niej wtedy, kiedy rozpoczął pisanie Dives in Misericordia" - napisał Weigel.

Wiele razy w czasie jego papiestwa, Jan Paweł II pisał i mówił o tym, jak ważne jest wypraszanie Miłosierdzia Bożego dla całego świata. 19 kwietnia 1993 roku beatyfikował Siostrę Faustynę.

"To wspaniałe, jak jej oddanie do miłosiernego Jezusa rozpowszechnia się w naszym świecie i zdobywa serca wielu ludzi! To niewątpliwie znak czasów - znak naszego XX wieku". - powiedział w czasie homilii - "Równowaga tego stulecia, który zbliża się ku końcowi, oprócz postępów, które często przewyższały poprzednie stulecia, przedstawia głęboki niepokój i lęk przed przyszłością. Gdzie, jeśli nie w Miłosierdziu Bożym, świat może znaleźć schronienie i światło nadziei? Wierzący doskonale to rozumieją" - mówił w czasie beatifykacji.

30 kwietnia 2000 r. Papież Jan Paweł II kanonizował św. Faustynę. Powiedział wówczas, że "był to najszczęśliwszy dzień w jego życiu".

"Dziś bardzo się raduję mogąc przedstawiać życie i świadectwo siostry Faustyny Kowalskiej całemu Kościołowi jako dar Boga dla naszych czasów. Przez Bożą Opatrzność życie tej skromnej córki Polski było całkowicie powiązane z historią XX wieku - wieku, który właśnie opuściliśmy. Tak naprawdę między pierwszą a drugą wojną światową Chrystus powierzył jej orędzie miłosierdzia. Ci, którzy pamiętają, którzy byli świadkami i uczestnikami wydarzeń z tamtych lat dobrze wiedzą, jak ważne i konieczne jest przesłanie miłosierdzia" - powiedział papież tego dnia w homilii.

Tego samego dnia, w niedzielę po Wielkanocy, Papież Jan Paweł II ustanowił Święto Miłosierdzia Bożego, o które Jezus prosił w swoich przesłaniach do Siostry Faustyny.

Dusze, które otrzymują sakramentalną spowiedź i komunię, dostępują w tym dniu również specjalnych łask.

Jezus powiedział siostrze Faustynie o tym święcie: "Pragnę, aby Święto Miłosierdzia było schronieniem dla wszystkich dusz, a zwłaszcza dla grzeszników. W tym dniu otwarte są wrota mego miłosierdzia. Wylałem cały ocean łask na te dusze, które zbliżają się do źródła Mojego miłosierdzia. Dusza, która pójdzie do spowiedzi i otrzyma Komunię Świętą, dostąpi całkowitego przebaczenia grzechów i kar. Tego dnia wszystkie boskie bramy, przez które przepływa łaska, są otwarte. Niech nikt nie boi się zbliżyć do Mnie, nawet jeśli grzechy jego są jak szkarłat" (Dzienniczek 699).

Obejrzyj homilię Jana Pawła II z Łagiewnik (17 sierpnia 2002 rok):

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Najszczęśliwszy dzień w życiu św. Jana Pawła II
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.