Nasza zmiana, jeżeli ma nadejść, to tylko po doświadczeniu miłości

Nasza zmiana, jeżeli ma nadejść, to tylko po doświadczeniu miłości
Fot. Angel Balashev / unsplash.com

Drugi wielkopostny odcinek podcastu Ewy Skrabacz i Wojciecha Ziółka SJ. Tym razem "Dialogi w połowie drogi" o zmianie, o jej motywacjach i sposobach przeprowadzania, ale też o dojrzałości i przemieniającej sile miłości. Również tej do siebie.

Co wspólnego ma Przemienienie Pańskie z Ludwikowem – maleńką podradomską wioską? Do jakich wniosków prowadzi takie skojarzenie? Otóż bywa, że zapamiętane z dzieciństwa sceny wiele nam mogą powiedzieć o tym, co na górze się zadziało, czyli o przemienieniu, o zmianie.

Bardzo chcemy się zmienić. Na lepsze oczywiście. A jeżeli tak, to czemu nam się nie udaje? Może zmiana wcale nie jest konieczna? A nawet jeśli jest, to jednak nie powinniśmy jej wprowadzać na siłę. Można i trzeba jej pragnąć, ale nie powinno się jej planować. Ani na sobie ani na innych nie można jej wymuszać.

Nie po to i nie dlatego Pan Jezus przemienił się przed uczniami. On się z nimi podzielił swoim doświadczeniem. To ono Go przemieniło. Tu jest źródło Jego chwały, którą zobaczyli uczniowie. Bo trwałe zmiany w naszym życiu nie dokonują się pod wpływem woli, na siłę. A jeśli się nawet tak komuś uda, to żaden powód do radości. Trwale przemienić człowieka może bowiem tylko doświadczenie miłości. Dlatego trzeba mówić o niej wprost. I warto być cierpliwym. Bo Pan Bóg kocha procesy. 

DEON.PL POLECA

Posłuchaj całego odcinka podcastu "Dialogi w połowie drogi"

 

Jezuita, uratowany grzesznik; poprzednio duszpasterz akademicki w Opolu i Krakowie, proboszcz we Wrocławiu, prowincjał (2008-2014), a obecnie proboszcz w Tomsku (Rosja, Syberia); inicjator Deon.pl i Modlitwy w Drodze.

Twitter: wziolek_sj

 

Politolog, nauczyciel akademicki, dawca krwi, amatorka biegów długodystansowych, współpracuje z Radiem Doxa, Modlitwą w drodze i Deon.pl.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Wiktoria Gische

My, kobiety, chcemy iść własną drogą!

Radość z odzyskania niepodległości powoli przygasa. Wojna odcisnęła piętno na całym społeczeństwie. W tym trudnym czasie trzeba znaleźć siły, aby od nowa ułożyć swoje życie i realizować marzenia. Nawet...

Skomentuj artykuł

Nasza zmiana, jeżeli ma nadejść, to tylko po doświadczeniu miłości
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.