Obrońca prawd wiary, czciciel Maryi 'Theotokos' – św. Cyryl Aleksandryjski

Obrońca prawd wiary, czciciel Maryi 'Theotokos' – św. Cyryl Aleksandryjski
Św. Cyryl Aleksandryjski - José Goncalves, CC BY 3.0 www.creativecommons.org, via Wikimedia Commons
0:00
- 0:00

Wspominany w liturgii Kościoła 27 czerwca Cyryl Aleksandryjski był znaczącą postacią Kościoła na początku piątego wieku. Był żarliwym obrońcą prawowierności. Zdecydowanie, słowem i pismem, przeciwstawiał się ówczesnym herezjom. Z tego względu na Wschodzie chrześcijaństwa był nazywany ‘stróżem dokładności’, a nawet ‘pieczęcią Ojców’. Przybliżymy sylwetkę św. Cyryla Aleksandryjskiego.

Urodził się w Aleksandrii, w Egipcie, około roku 380. Nie wiemy wiele o jego rodzinie. Jego wuj, Teofil, był patriarchą Aleksandrii. Był bardzo zaangażowany w dyskusje z głosicielami błędnych nauk. Zapewne Cyryl przejął od niego tego ducha polemicznego, a jednocześnie żarliwego w obronie prawd wiary.

Imiona świętych - Cyryl

Mając kilkanaście lat Cyryl udał się na pustynię i żył wśród mnichów. Otrzymał staranne wykształcenie ogólne i teologiczne. Wuj wezwał go jednak do Aleksandrii. Zapewne około roku 400 przyjął święcenia kapłańskie.

Razem z wujem, w roku 403, udał się na synod nazywany ‘Pod Dębem’, który okrył się złą sławą przez usunięcie ze stolicy patriarszej w Konstantynopolu św. Jana Chryzostoma. Po śmierci wuja Teofila, w 412 roku, Cyryl został wybrany na nowego patriarchę w Aleksandrii. Od razu zabrał się gorliwie do działania.

Modlitwa do św. Józefa za małżeństwa, które nie mogą mieć dzieci

Tym, co wyróżnia Cyryla w jego posłudze patriarchy jest dbałość o prawdy wiary i zwalczanie herezji. Dlatego wystąpił przeciwko nowacjanom. W sposób zdecydowany też opowiedział się przeciwko poglądom Nestoriusza, patriarchy Konstantynopola, który w Jezusie widział dwie osoby – boską i ludzką – a Maryi odmawiał przywileju Bożego Macierzyństwa, uważając, że nie była Matką Boga, ale Chrystusa, człowieka.

Cyryl odrzucał nauczanie Nestoriusza. Napisał do niego kilka pism. Skłonił też papieża Celestyna I do zwołania w Rzymie synodu, na którym potępiono by naukę Nestoriusza. Wpłynął także na cesarza Teodozjusza II, aby w porozumieniu z papieżem zwołał trzeci sobór powszechny w Efezie. Właśnie na tym soborze, w 431 roku odrzucono błędną naukę Nestoriusza, a Maryję nazwano Theotokos – Matką Boga. Naukę o odrębności natur boskiej i ludzkiej w jednej osobie Jezusa Chrystusa uznał potem kolejny sobór powszechny w Chalcedonie, w 451 roku.

Św. Cyryl Aleksandryjski - User:Erud, CC BY-SA 3.0 www.creativecommons.org, via Wikimedia CommonsŚw. Cyryl Aleks. - Erud, CC BY-SA 3.0 www.creativecommons.org, via Wiki. Comm.Początek V wieku na chrześcijańskim Wschodzie to czasy nieporozumień, sporów, a nawet otwartych konfliktów różnych grup religijnych. Czasami dochodziło do walk i przemocy.

Cyryl po objęciu urzędu skłonił namiestnika cesarza do wygnania z miasta nowacjan. Niektórzy oskarżają go, że dozwolił, aby zniszczono ich kościoły. Także Żydzi występowali przeciwko chrześcijanom, niszcząc i paląc ich świątynie. Cyryl nakłonił namiestnika, aby zmusił ich do opuszczenia miasta.

Modlitwa Jana Pawła II o nadzieję w trudnych czasach

W roku 415 zamordowano w Aleksandrii Hypatię, neoplatońską filozof. Ponieważ dokonali tego chrześcijanie, Cyryl został oskarżony o stworzenie klimatu do tej zbrodni. W swoich mowach występował bowiem przeciwko nauczaniu Hypatii. Inni widzą w tej zbrodni przejaw samosądu tłumu, który był wynikiem panującego chaosu i bezprawia. Mord był wynikiem rozpalenia namiętności religijnych, ale trudno przypisać Kościołowi i Cyrylowi, że byli przyczyną sprawczą zbrodni.

Cyryl zmarł 27 czerwca 444 roku w Aleksandrii. Pozostawił po sobie wiele pism, większość apologetycznych. Przetrwały także jego 22 kazania i 88 listów. Papież Leon XIII w 1882 roku ogłosił Cyryla doktorem Kościoła.

Zobacz kto obchodzi imieniny 27 czerwca?

W ikonografii zachodniej Cyryl występuje w stroju biskupa bizantyjskiego. Jego atrybuty to gołąb na ramieniu lub kodeks. Ikonografia wschodnia ukazuje go jako starca z długą, siwą brodą, w szatach biskupich. W lewej ręce trzyma księgę Ewangelii, a prawa błogosławi.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Marta Przyszychowska

Księgi mądrościowe Starego Testamentu, do których komentarze zamieszczono w tym tomie, postrzegane były przez wczesnych Ojców Kościoła jako te, w których najpełniej wcieliła się Mądrość Boża przed przyjściem Chrystusa. Także z tych tekstów pełnymi garściami...

Skomentuj artykuł

Obrońca prawd wiary, czciciel Maryi 'Theotokos' – św. Cyryl Aleksandryjski
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.