Panie, poszczę, bo chcę nieść teraz krzyż z Tobą

Depositphotos.com (52739201)

Często doświadczamy zdziwienia, a nawet zgorszenia postawą innych. Nierzadko dzieje się tak, bo nie rozumiemy czyichś intencji ani pragnień. Trzeba odpowiednio dostosowywać swoją perspektywę patrzenia i szukać tego, co dla mnie jest teraz najważniejsze.

Słowo na dziś (Mt 9,14-15):

Z ewangelii wg św. Mateusza: Wtedy podeszli do Niego uczniowie Jana i zapytali: «Dlaczego my i faryzeusze dużo pościmy, Twoi zaś uczniowie nie poszczą?» Jezus im rzekł: «Czy goście weselni mogą się smucić, dopóki pan młody jest z nimi? Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, a wtedy będą pościć.

Papież Franciszek zachęca, by komentarze do ewangelii, homilie były krótkie i przemawiały do serca: niech to będzie jeden obraz, jedna myśl i jedna emocja. Zakończymy wezwaniem do modlitwy prośby i dziękczynienia.

Komentarz do ewangelii na dzisiaj (24.02.2023):

Obraz: Jezus jest ze swoimi uczniami w domu Mateusza, pośród wielu celników i grzeszników. Faryzeusze gorszą się, że Nauczyciel je wspólnie z nimi. Uczniowie Jana Chrzciciela są zdziwieni postawą Jezusa, którą przekazuje swoim uczniom. Oczyma wyobraźni zobaczę tę sytuację i obserwuję wszystkich dokoła.
Myśl: Jezus zapytany o brak postu u Jego uczniów, mówi o zaślubinach, które nie są odpowiednim czasem na ‘smutek–post’. Zaślubiny to ważny symbol w ST, opisujący relację Boga i człowieka. Pierwsi chrześcijanie często wykorzystywali obraz zaślubin Chrystusa z Jego Kościołem. Czas, który ma nadejść, kiedy pan młody zostanie zabrany to zapowiedź męki i śmierci Jezusa, a wtedy postem będzie wysiłek szukania Go, ciężar oczekiwania na Jego powtórne przyjście, jałowość codzienności. Ten post jest uczestniczeniem w Jezusowym upokorzeniu i ogołoceniu na krzyżu.
Emocja: Zdziwienie/zgorszenie. Często doświadczamy zdziwienia, a nawet zgorszenia postawą innych. Nierzadko dzieje się tak, bo nie rozumiemy czyichś intencji ani pragnień. Trzeba odpowiednio dostosowywać swoją perspektywę patrzenia.
Wezwanie: Poproszę o przeżywanie postu z całym bogactwem znaczeń (jako życie, zjednoczenie z ukochanym, solidarność z cierpiącym…). Podziękuję za możliwość uczestniczenia w krzyżu Pana.
Na głos albo w duchu wypowiem słowa: Któryś za nas cierpiał rany, Jezu Chryste, zmiłuj się nad nami.

DEON.PL POLECA


DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Panie, poszczę, bo chcę nieść teraz krzyż z Tobą
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.