Panie, poszczę, bo chcę nieść teraz krzyż z Tobą

Panie, poszczę, bo chcę nieść teraz krzyż z Tobą
Depositphotos.com (52739201)

Często doświadczamy zdziwienia, a nawet zgorszenia postawą innych. Nierzadko dzieje się tak, bo nie rozumiemy czyichś intencji ani pragnień. Trzeba odpowiednio dostosowywać swoją perspektywę patrzenia i szukać tego, co dla mnie jest teraz najważniejsze.

Słowo na dziś (Mt 9,14-15):

Z ewangelii wg św. Mateusza: Wtedy podeszli do Niego uczniowie Jana i zapytali: «Dlaczego my i faryzeusze dużo pościmy, Twoi zaś uczniowie nie poszczą?» Jezus im rzekł: «Czy goście weselni mogą się smucić, dopóki pan młody jest z nimi? Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, a wtedy będą pościć.

Papież Franciszek zachęca, by komentarze do ewangelii, homilie były krótkie i przemawiały do serca: niech to będzie jeden obraz, jedna myśl i jedna emocja. Zakończymy wezwaniem do modlitwy prośby i dziękczynienia.

Komentarz do ewangelii na dzisiaj (24.02.2023):

Obraz: Jezus jest ze swoimi uczniami w domu Mateusza, pośród wielu celników i grzeszników. Faryzeusze gorszą się, że Nauczyciel je wspólnie z nimi. Uczniowie Jana Chrzciciela są zdziwieni postawą Jezusa, którą przekazuje swoim uczniom. Oczyma wyobraźni zobaczę tę sytuację i obserwuję wszystkich dokoła.
Myśl: Jezus zapytany o brak postu u Jego uczniów, mówi o zaślubinach, które nie są odpowiednim czasem na ‘smutek–post’. Zaślubiny to ważny symbol w ST, opisujący relację Boga i człowieka. Pierwsi chrześcijanie często wykorzystywali obraz zaślubin Chrystusa z Jego Kościołem. Czas, który ma nadejść, kiedy pan młody zostanie zabrany to zapowiedź męki i śmierci Jezusa, a wtedy postem będzie wysiłek szukania Go, ciężar oczekiwania na Jego powtórne przyjście, jałowość codzienności. Ten post jest uczestniczeniem w Jezusowym upokorzeniu i ogołoceniu na krzyżu.
Emocja: Zdziwienie/zgorszenie. Często doświadczamy zdziwienia, a nawet zgorszenia postawą innych. Nierzadko dzieje się tak, bo nie rozumiemy czyichś intencji ani pragnień. Trzeba odpowiednio dostosowywać swoją perspektywę patrzenia.
Wezwanie: Poproszę o przeżywanie postu z całym bogactwem znaczeń (jako życie, zjednoczenie z ukochanym, solidarność z cierpiącym…). Podziękuję za możliwość uczestniczenia w krzyżu Pana.
Na głos albo w duchu wypowiem słowa: Któryś za nas cierpiał rany, Jezu Chryste, zmiłuj się nad nami.

DEON.PL POLECA


DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Brant Pitre

Życie i śmierć Chrystusa widziane w świetle
Pisma Świętego i żydowskiej tradycji
to najwspanialsza historia miłosna,
jaką kiedykolwiek opowiedziano!

Brant Pitre odkrywa przed czytelnikiem tajemnice najbardziej znanego symbolu wiary chrześcijańskiej, jakim jest...

Skomentuj artykuł

Panie, poszczę, bo chcę nieść teraz krzyż z Tobą
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.