Odwieczna pokusa

Odwieczna pokusa
Depositphotos.com (151157024)

Pokusa rodziny, bliskich Jezusa, Judasza i moja jest taka, że nie naśladuję Go, ale kocham siebie samego i swoje plany. I do nich chcę ‘nagiąć’ Jezusową naukę i działanie. „Brzmi znajomo?” To nigdy nie doprowadzi do dobra.

Z ewangelii wg św. Marka (3,20-21):

Potem przyszedł do domu, a tłum znów się zbierał, tak, że nawet posilić się nie mogli. Gdy to posłyszeli Jego bliscy, wybrali się, żeby Go powstrzymać. Mówiono bowiem: «Odszedł od zmysłów».

Komentarz do ewangelii na dziś (21.01.2023)

Obraz: Oczyma wyobraźni zobaczę Jezusa i Jego uczniów, jak przebywają w domu i są naciskani przez tłum. Zobaczę też krewnych Pana, którzy ‘nie należą’ do Niego jeszcze, choć są ‘bliscy’ według ciała. Przyjrzę się swoim odczuciom i myślom.

Myśl: ‘Dom’ dla ewangelisty Marka jest ‘miejscem teologicznym’. Wewnątrz jest Kościół, ci, którzy słuchają Jezusa i trwają przy Nim. Na zewnątrz są obcy. Bliskość z Jezusem to przejście od poznania i kochania Go według ciała do miłości wg Ducha. ‘Być z Jezusem’ to przejście od myślenia ludzkiego do Bożego, to przestawienie się na Jego decyzje. ‘Zdrowy rozsądek’ zwiódł bliskich Jezusa, Judasza i wielu innych. Bez radykalnego nawrócenia umysłu i serca, jest się ‘na zewnątrz’, nawet będąc fizycznie blisko. Jeśli chcemy Go naśladować, musimy postępować za Nim, a nie naginać Jezusa do naszych planów i pomysłów.

DEON.PL POLECA

Emocja: Odwieczna pokusa. Pokusa bliskich Pana, Judasza i moja jest taka, że nie naśladuję Go, ale kocham siebie samego i swoje plany, do których chcę ‘nagiąć’ Jezusową naukę i działanie. To nigdy nie doprowadzi do dobra.

Wezwanie: Poproszę o łaskę wiary i ufności, że droga Jezusa jest właściwsza niż moje plany. Podziękuję za to, że On nigdy nie rezygnuje z człowieka i cierpliwie czeka na nawrócenie.
Uczynię gest uszanowania i wdzięczności.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
kard. Luis Antonio G. Tagle, Lorenzo Fazzini, Gerolamo Fazzini

Czego potrzebuje Kościół, by sprostać wyzwaniom nowoczesności

Przyjaciele mówią na niego „Chito”. Tym zdrobnieniem posługuje się na swoim koncie na Twitterze. Nie zmieniła tego nawet nominacja kardynalska w 2012 r. 

Luis Antonio Tagle wyróżnia...

Skomentuj artykuł

Odwieczna pokusa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.