Jezus szorstko traktuje mających się za "sprawiedliwych" i "wiedzących"

Jezus szorstko traktuje mających się za "sprawiedliwych" i "wiedzących"
fot. Ben Rosett / Unsplash

Zbawienie nie jest sprawą doskonałej zgodności między słowami a praktyką życia. Ono zależy od zdolności "opamiętania się", skruchy i nawrócenia.

Z Ewangelii wg św. Mateusza:

DEON.PL POLECA
Co myślicie? Pewien człowiek miał dwóch synów. Zwrócił się do pierwszego i rzekł: "Dziecko, idź dzisiaj i pracuj w winnicy!" Ten odpowiedział: "Idę, panie!", lecz nie poszedł. Zwrócił się do drugiego i to samo powiedział. Ten odparł: "Nie chcę". Później jednak opamiętał się i poszedł. Któryż z tych dwóch spełnił wolę ojca?» Mówią Mu: «Ten drugi». Wtedy Jezus rzekł do nich: «Zaprawdę, powiadam wam: Celnicy i nierządnice wchodzą przed wami do królestwa niebieskiego. Przyszedł bowiem do was Jan drogą sprawiedliwości, a wyście mu nie uwierzyli. Celnicy zaś i nierządnice uwierzyli mu. Wy patrzyliście na to, ale nawet później nie opamiętaliście się, żeby mu uwierzyć.

Komentarz do Ewangelii (13.12.2022)

Obraz: Jezus przez przypowieść o dwóch synach chce zobrazować zdolność człowieka do "opamiętania się" i korekty swojego postępowania. Oczyma wyobraźni zobaczę te dwie sceny: Jezusa, który otoczony jest ludźmi różnie reagującymi na Jego słowa i "pewnego" ojca ze swoimi synami. Posłucham tego, co mówią i jak reagują.

Myśl: Przypowieść o dwóch synach znajdziemy tylko w ewangelii św. Mateusza. Jezus zwraca się w niej do arcykapłanów i starszych ludu w kontekście sporu o pochodzenie Jego władzy. Żaden z synów z przypowieści nie jest doskonale posłuszny, nie ma konsekwencji między słowem a czynami. Dla Jezusa nie jest to jednak kwestia zasadnicza. Zbawienie bowiem nie jest sprawą doskonałej zgodności między słowami a praktyką życia. Ono zależy od zdolności "opamiętania się", skruchy i nawrócenia.

Emocja: Upór. Jezus szorstko traktuje mających się za "sprawiedliwych" i "wiedzących", a jest łagodny wobec upadających, ale pokornych. Upór jest wielką przeszkodą dla realizowania się wobec mnie Bożego miłosierdzia.

Wezwanie: Poproszę o łaskę umiejętnego słuchania i przyjmowania Słowa Pana. Podziękuję Bogu za cierpliwość w moich upadkach i otwarte ręce przy powrotach.

Zadanie adwentowe: Jeśli warunki zewnętrzne mi na to pozwalają, wykonam jakiś gest uniżenia (skłon, pochylenie głowy, dłonie splecione w geście prośby, lub inny…). Wytrwam w nim przez kilka chwil.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Dariusz Piórkowski SJ

Czy musimy spowiadać się przed księdzem?
Co zrobić, gdy spowiednik nas nie zrozumie lub zrani?
Jak radzić sobie ze zniechęceniem?
W jaki sposób kształtować sumienie?
Czym różni się słabość od grzechu?

Skomentuj artykuł

Jezus szorstko traktuje mających się za "sprawiedliwych" i "wiedzących"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.