Jak odróżnić myśli pochodzące od Boga od myśli, które podpowiada zły duch?

Jak odróżnić myśli pochodzące od Boga od myśli, które podpowiada zły duch?
fot. Ante Hamersmit / Unsplash

Jest smutek, który pochodzi od Boga i taki, który wzbudza w nas duch zły. Istnieje autentyczna radość, od Boga i taka, która jest światowa, od nieprzyjaciela. Będziemy mogli odpowiedzialnie wybierać tylko wtedy, kiedy będziemy świadomi różnicy, zdolni do rozeznania.

Z Ewangelii wg św. Mateusza:

Lecz z kim mam porównać to pokolenie? Podobne jest do przebywających na rynku dzieci, które przymawiają swym rówieśnikom: "Przygrywaliśmy wam, a nie tańczyliście; biadaliśmy, a wyście nie zawodzili". Przyszedł bowiem Jan: nie jadł ani nie pił, a oni mówią: "Zły duch go opętał". Przyszedł Syn Człowieczy: je i pije, a oni mówią: "Oto żarłok i pijak, przyjaciel celników i grzeszników". A jednak mądrość usprawiedliwiona jest przez swe czyny».

Komentarz do Ewangelii (09.12.2022)

Obraz: Jezus wykorzystuje małą przypowieść o rozkapryszonych dzieciach na rynku po to, by zobrazować "skargę na to pokolenie". Posłucham Jego słów. Przyjrzę się swoim myślom i skojarzeniom.

Myśl: Mądrość okazuje się w czynach. Ta przypowieść wzywa do rozeznawania. Jest smutek, który pochodzi od Boga i taki, który wzbudza w nas duch zły. Istnieje autentyczna radość, od Boga i taka, która jest światowa, od nieprzyjaciela. Będziemy mogli odpowiedzialnie wybierać tylko wtedy, kiedy będziemy świadomi różnicy, zdolni do rozeznania. Żałoba z powodu zła i radość z dobra jest znakiem działania Boga. Zły duch mami nas i oszukuje, ukazując dobro jako coś złego, a zło jako coś przyjemnego.

Emocja: Rozkapryszenie. Z trudnością jesteśmy otwarci i przyjmujemy dary Boga. Mamy za to wiele oczekiwań i żądań. Taka postawa, spełniania zachcianek, kaprysów, zamyka nas na Boga i utrudnia rozeznanie tego, co prawdziwie dobre.

Wezwanie: Poproszę o łaskę uwolnienia od "kaprysów" i dar prawdziwej wolności dzieci Bożych. Podziękuję za różne sposoby, jakie Bóg wykorzystuje, aby mnie pociągnąć do siebie.

Zadanie adwentowe: W chwili refleksji przyjrzę się, kiedy ostatni raz byłem zadowolony i odczuwałem radość. Z jakiego to było powodu? Kiedy "biadałem", bo rzeczy nie szły po mojej myśli? Kiedy i z jakiego powodu narzekałem na innych, życie, los? Co by mi na to powiedział Jezus?

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Dariusz Piórkowski SJ

Czy musimy spowiadać się przed księdzem?
Co zrobić, gdy spowiednik nas nie zrozumie lub zrani?
Jak radzić sobie ze zniechęceniem?
W jaki sposób kształtować sumienie?
Czym różni się słabość od grzechu?

Skomentuj artykuł

Jak odróżnić myśli pochodzące od Boga od myśli, które podpowiada zły duch?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.