Nie zamykaj się w swojej rozpaczy i beznadziei

Nie zamykaj się w swojej rozpaczy i beznadziei
fot. Jametlene Reskp / Unsplash

Jezus ma moc uzdrawiania z każdej ślepoty, także tej duchowej czy intelektualnej. Potrzeba jednak wiary. Ona otwiera oczy, uszy, wyrzuca złe duchy i przenosi góry, np. pozwala przebaczyć.

Z Ewangelii wg św. Mateusza: Gdy Jezus odchodził stamtąd, szli za Nim dwaj niewidomi którzy wołali głośno: «Ulituj się nad nami, Synu Dawida!» Gdy wszedł do domu, niewidomi przystąpili do Niego, a Jezus ich zapytał: «Wierzycie, że mogę to uczynić?» Oni odpowiedzieli Mu: «Tak, Panie!» Wtedy dotknął ich oczu, mówiąc: «Według wiary waszej niech wam się stanie!» I otworzyły się ich oczy, a Jezus surowo im przykazał: «Uważajcie, niech się nikt o tym nie dowie!» Oni jednak, skoro tylko wyszli, roznieśli wieść o Nim po całej tamtejszej okolicy.

Obraz: Oczyma wyobraźni zobaczę dwóch niewidomych, którzy idą za Jezusem i wołają o zlitowanie. Posłucham słów, które wypowiada Jezus. Przyjrzę się determinacji dwóch niewidomych. Spróbuję nazwać odczucia, które mi teraz towarzyszą.

Myśl: Dwaj niewidomi są symbolem każdego ucznia Chrystusa. Idą za Nim, naśladują Go. Mają wiarę i uznają cudotwórczą moc Jezusa, ale są niewidomi. Nie zawsze to musi być brak widzenia fizycznego. Jezus ma moc uzdrowienia z każdej ślepoty, także tej duchowej czy intelektualnej. Potrzeba jednak wiary. Ona otwiera oczy, uszy, wyrzuca złe duchy, góry przenosi… np. pozwala przebaczyć. Jezus łączy czynienie cudów z wiarą. Jezus stawia mi dzisiaj to samo pytanie: "wierzysz, że mogę to uczynić"?

DEON.PL POLECA

Emocja: Odwaga wołania. Niewidomi z Ewangelii mogli zamknąć się w swojej rozpaczy i beznadziei. Oni jednak zdobyli się na odwagę wołania o litość. Nie zawsze to jest proste, aby zdobyć się na akt ufności i wiary.

Wezwanie: Poproszę o łaskę otwartych oczu na znaki Bożej obecności, które napotykam. Podziękuję za dar wiary w Boże miłosierdzie i zbawienie.

Zadanie adwentowe: Stanę przed Panem i słowami na głos, albo w duchu powiem Mu o swojej bezradności, bólu, ślepocie i pragnieniach. Wzbudzę akt wiary.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Dariusz Piórkowski SJ

Czy musimy spowiadać się przed księdzem?
Co zrobić, gdy spowiednik nas nie zrozumie lub zrani?
Jak radzić sobie ze zniechęceniem?
W jaki sposób kształtować sumienie?
Czym różni się słabość od grzechu?

Skomentuj artykuł

Nie zamykaj się w swojej rozpaczy i beznadziei
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.