Mamy skłonność do lękowego interpretowania zdarzeń. Jezus chce nas od tego uwolnić

Mamy skłonność do lękowego interpretowania zdarzeń. Jezus chce nas od tego uwolnić
fot. Depositphotos

Jezus po raz kolejny wskazuje na konieczność uważnego rozeznawania, uważności na to za kim i za jakimi przekonaniami idziemy. Nie mamy patrzeć na zewnętrzny powab, ale na to, co jest istotą.

Z Ewangelii wg św. Łukasza:

Gdy niektórzy mówili o świątyni, że jest przyozdobiona pięknymi kamieniami i darami, powiedział: «Przyjdzie czas, kiedy z tego, na co patrzycie, nie zostanie kamień na kamieniu, który by nie był zwalony». Zapytali Go: «Nauczycielu, kiedy to nastąpi? I jaki będzie znak, gdy się to dziać zacznie?»

Jezus odpowiedział: «Strzeżcie się, żeby was nie zwiedziono. Wielu bowiem przyjdzie pod moim imieniem i będą mówić: "Ja jestem" oraz: "Nadszedł czas". Nie chodźcie za nimi! I nie trwóżcie się, gdy posłyszycie o wojnach i przewrotach. To najpierw musi się stać, ale nie zaraz nastąpi koniec». Wtedy mówił do nich: «Powstanie naród przeciw narodowi i królestwo przeciw królestwu. Będą silne trzęsienia ziemi, a miejscami głód i zaraza; ukażą się straszne zjawiska i wielkie znaki na niebie.

Obraz: Jezus zapowiada rzeczy przyszłe. Fragment ten nazywany jest "małą apokalipsą" nie ze względu na katastroficzne wizje, ale na "objawienie" znaczenia tego, co ma nastąpić. Posłucham słów Jezusa i Jego przestróg.

Myśl: Jezus po raz kolejny wskazuje na konieczność uważnego rozeznawania, uważności na to za kim i za jakimi przekonaniami idziemy. Nie mamy patrzeć na zewnętrzny powab, ale na to, co jest istotą. Trzeba się przyjrzeć temu, co wywołuje w nas lęki, słuchając zarazem Jezusowego "nie trwóżcie się" oraz "nie chodźcie za nimi", tymi, którzy wprowadzają nas w niepokój, bo on nie jest znakiem Bożego działania.

Emocja: Uleganie pozorom. Chcielibyśmy wiedzieć o czasie i znakach tego, co ma nadejść, ale często mamy skłonność do lękowego nadinterpretowania dziejących się wydarzeń. Pamięć na ostrzeżenie Jezusa chroni nas przed uleganiem pozorom.

Wezwanie: Poproszę o łaskę spokoju w obliczu zawirowań, których doświadczam. Podziękuję za poczucie Bożej obecności i prowadzenia. Postaram się zapamiętać jakąś myśl z tej chwili modlitwy.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Skomentuj artykuł

Mamy skłonność do lękowego interpretowania zdarzeń. Jezus chce nas od tego uwolnić
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.