Zbawienie jest bezinteresownym darem, nie można go nabyć za pieniądze

Zbawienie jest bezinteresownym darem, nie można go nabyć za pieniądze
fot. Gabriel Lamza / Unsplash

Kościół Chrystusa to nie miejsce "usług religijnych", ale miejsce spotkania z Ojcem pełnym łaski i miłosierdzia.

Z ewangelii wg św. Łukasza:

Potem wszedł do świątyni i zaczął wyrzucać sprzedających w niej. Mówił do nich: «Napisane jest: Mój dom będzie domem modlitwy, a wy uczyniliście z niego jaskinię zbójców».

I nauczał codziennie w świątyni. Lecz arcykapłani i uczeni w Piśmie oraz przywódcy ludu czyhali na Jego życie. Tylko nie wiedzieli, co by mogli uczynić, cały lud bowiem słuchał Go z zapartym tchem.

DEON.PL POLECA

Obraz: Ta krótka scena ewangeliczna jest bardzo dynamiczna i nasączona emocjami. Oczyma wyobraźni zobaczę Jezusa, który z żarliwością oczyszcza świątynię. Popatrzę na Niego, jak naucza, na zasłuchany lud i na przywódców, którzy knują spisek przeciw Jezusowi.

Myśl: Jezus w ewangelii św. Łukasza pokonuje długą drogę z Galilei do Jerozolimy, aby tam dopełniło się to, co zapowiadali prorocy, aby zbudować nową świątynię, która będzie miejscem spotkania Boga z ludźmi. To nie budynek i kamienie, ale serce i dusza człowieka. Stara świątynia spełniła już swą rolę. Nowa, która rodzi się ze śmierci i zmartwychwstania Chrystusa, jest w Duchu. To nie miejsce "usług religijnych", ale miejsce spotkania z Ojcem pełnym łaski i miłosierdzia. Zbawienie jest bezinteresownym darem, nie można go nabyć za pieniądze.

Emocja: Pasja. Niewiele jest scen w ewangelii, gdzie Jezus jest gwałtowny i z pasją walczy o "czystość świątyni". Z taką samą pasją walczy o moje sumienie, bo ono jest także Jego świątynią.

Wezwanie: Poproszę o łaskę uczczenia Boga w duchu. Podziękuję za Jego miłosierdzie i otwarte, przygarniające ręce. W prostych słowach powierzę się Bogu.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Skomentuj artykuł

Zbawienie jest bezinteresownym darem, nie można go nabyć za pieniądze
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.