Naśladowanie Jezusa. Ideał? Tak, ale możliwy do osiągnięcia

Naśladowanie Jezusa. Ideał? Tak, ale możliwy do osiągnięcia
fot. Depositphotos

Jesteśmy zachęcani, by spotkać Boga, odnajdywać Go tam, gdzie jest. A On jest w słabych, odrzucanych i pogardzanych przez możnych tego świata. Służba ubogim nie wypływa z litości wobec ich sytuacji, ale z wiary, że w nich jest sam Jezus, który się z nimi utożsamia.

Z ewangelii wg św. Łukasza:

Do tego zaś, który Go zaprosił, rzekł: «Gdy wydajesz obiad albo wieczerzę, nie zapraszaj swoich przyjaciół ani braci, ani krewnych, ani zamożnych sąsiadów, aby cię i oni nawzajem nie zaprosili, i miałbyś odpłatę. Lecz kiedy urządzasz przyjęcie, zaproś ubogich, ułomnych, chromych i niewidomych. A będziesz szczęśliwy, ponieważ nie mają czym tobie się odwdzięczyć; odpłatę bowiem otrzymasz przy zmartwychwstaniu sprawiedliwych».

DEON.PL POLECA
Obraz: Jezus został zaproszony przez pewnego faryzeusza na posiłek. W trakcie uzdrowił człowieka chorego i widział, jak zaproszeni wybierali sobie pierwsze miejsca. Dzisiaj zwraca się do gospodarza. Oczyma wyobraźni zobaczę tę scenę. Posłucham słów Jezusa. Przyjrzę się swoim reakcjom.

Myśl: Wybieranie ostatniego miejsca albo - jak dzisiaj - "ostatnich", ubogich, ułomnych nie jest ćwiczeniem się w pokorze. I jedno i drugie zachęca nas do tego, by postępować jak Bóg, by naśladować Jezusa, bo On się ofiarowuje za grzesznych, słabych i ułomnych. Jesteśmy zachęcani, by spotkać Boga, odnajdywać Go tam, gdzie jest. A On jest w słabych, odrzucanych i pogardzanych przez możnych tego świata. Służba ubogim nie wypływa z litości wobec ich sytuacji, ale z wiary, że w nich jest sam Jezus, który się z nimi utożsamia.

Emocja: Bezinteresowność. Chrześcijanin jest zachęcany, aby w swoim życiu i sposobie traktowania innych naśladował Jezusa. Nie postępujemy tak ze względu na korzyści, nawet duchowe, ale bezinteresownie, z miłości do Boga. Ideał? Tak, ale możliwy do osiągnięcia.

Wezwanie: Poproszę o łaskę bezinteresownej służby bliźniemu, którego spotykam na swej drodze. Podziękuję za doświadczenie miłości Boga, okazywanej mi przez bliźnich. Postaram się wynieść jakiś pożytek duchowy z tej modlitwy.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Skomentuj artykuł

Naśladowanie Jezusa. Ideał? Tak, ale możliwy do osiągnięcia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.