Obecny czas to wezwanie do nawrócenia. Jesteś na to gotowy?

Obecny czas to wezwanie do nawrócenia. Jesteś na to gotowy?
fot. Guilherme Stecanella / Unsplash

Jezus wyrzuca swoim uczniom, że są tak ślepi, iż nie rozpoznają obecnego czasu, Jego czasu. Łudzę się, jeśli myślę, że ze mną jest inaczej. Dopóki nie uznam i nie wyznam wobec Pana swojej bezradności, jestem ślepy i pogrążam się "idąc w zaparte".

Z ewangelii wg św. Łukasza:

Mówił także do tłumów: «Gdy ujrzycie chmurę podnoszącą się na zachodzie, zaraz mówicie: "Deszcze idzie". I tak bywa. A gdy wiatr wieje z południa, powiadacie: "Będzie upał". I bywa. Obłudnicy, umiecie rozpoznawać wygląd ziemi i nieba, a jakże obecnego czasu nie rozpoznajecie? I dlaczego sami z siebie nie rozróżniacie tego, co jest słuszne?

Gdy idziesz do urzędu ze swym przeciwnikiem, staraj się w drodze dojść z nim do zgody, by cię nie pociągnął do sędziego; a sędzia przekazałby cię dozorcy, dozorca zaś wtrąciłby cię do więzienia. Powiadam ci, nie wyjdziesz stamtąd, póki nie oddasz ostatniego pieniążka».

Obraz: Jezus zwraca się do tłumów, demaskując ludzką obłudę. Umiemy rozpoznawać znaki na niebie i na ziemi, a jesteśmy ślepi wobec Jego nauki. Oczyma wyobraźni zobaczę tę chmurę, z której będzie deszcz i wiatr, który zapowiada upał. Jakie struny wewnętrzne to we mnie porusza?

Myśl: Rozpoznać czas obecny jako wezwanie do nawrócenia. Na tym polega prawdziwe rozeznawanie, by widzieć znaki i poprawnie je interpretować. Mamy trudność w rozpoznawaniu rzeczy duchowych. Łatwiej radzimy sobie z materialnymi. Potrafimy zadbać o ciało, ale nie umiemy do końca zadbać o ducha. "Obecny czas" to "kairos" - szczególny moment spotkania z Panem i nawrócenia. Jest nim Eucharystia. Ona daje nam światło, siłę i właściwą ocenę. Karmiąc się nią, żyję śmiercią i zmartwychwstaniem Pana.

Emocja: Bezradność. Jezus wyrzuca swoim uczniom, że są tak ślepi, iż nie rozpoznają obecnego czasu, Jego czasu. Łudzę się, jeśli myślę, że ze mną jest inaczej. Dopóki nie uznam i nie wyznam wobec Pana swojej bezradności, jestem ślepy i pogrążam się "idąc w zaparte".

Wezwanie: Poproszę o umiejętność rozeznawania swego życia w świetle Eucharystii. Podziękuję za dar Mszy św. i komunii. Wrócę do jakiejś myśli z tego czasu modlitwy i zrobię małe postanowienie.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Skomentuj artykuł

Obecny czas to wezwanie do nawrócenia. Jesteś na to gotowy?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.