Pokora i miłosierdzie to fundamenty czystości wewnętrznej

Pokora i miłosierdzie to fundamenty czystości wewnętrznej
fot. Jasmin Ne / Unsplash

Prawdziwą czystość wewnętrzną osiągamy nie przez jakieś gesty i skrupulatne zachowanie prawa, ale przez pokorę i miłosierdzie.

Z ewangelii wg św. Łukasza:

«Lecz biada wam, faryzeuszom, bo dajecie dziesięcinę z mięty i ruty, i z wszelkiego rodzaju jarzyny, a pomijacie sprawiedliwość i miłość Bożą. Tymczasem to należało czynić, i tamtego nie opuszczać. Biada wam, faryzeuszom, bo lubicie pierwsze miejsce w synagogach i pozdrowienia na rynku. Biada wam, bo jesteście jak groby niewidoczne, po których ludzie bezwiednie przechodzą».

Wtedy odezwał się do Niego jeden z uczonych w Prawie: «Nauczycielu, tymi słowami nam też ubliżasz». On odparł: «I wam, uczonym w Prawie, biada! Bo wkładacie na ludzi ciężary nie do uniesienia, a sami jednym palcem ciężarów tych nie dotykacie.

Obraz: Jezus został zaproszony na obiad przez "pewnego faryzeusza". Ten zdziwił się, że nie obmył najpierw rąk, jak to było w zwyczaju. W trakcie posiłku wywiązała się rozmowa, w której Jezus ostro karci faryzeuszów i uczonych w Prawie. Przyjrzę się tej scenie. Posłucham słów, które wypowiadają biesiadnicy.

DEON.PL POLECA

Myśl: Jezusowe "biada" wobec faryzeuszy i uczonych w Prawie pojawia się po przypomnieniu, że prawdziwą czystość wewnętrzną osiągamy nie przez jakieś gesty i skrupulatne zachowanie prawa, ale przez pokorę i miłosierdzie. Pan "demaskuje" kolejne pułapki, w jakie wpadają faryzeusze i uczeni w Prawie: pozorne ofiary bez miłości i sprawiedliwości, wywyższanie się i pogarda dla innych, nakładanie nieproporcjonalnie dużych obciążeń na wiernych. To "biada" jest także dla mnie.

Emocja: Oczyszczanie z pozorów. Religijność bardzo często obrasta w różnego rodzaju schematy, przyzwyczajenia, rutynę. Oczyszczenie z tego jest trudne, a czasami bolesne. Nie możemy, jednak tego zaniedbać, bo to jest działanie samego Pana Jezusa.

Wezwanie: Poproszę o łaskę uznania swoich ograniczeń i szkodliwych przyzwyczajeń duchowych. Podziękuję za sakrament pokuty, w którym mogę się oczyszczać. Spróbuję zapamiętać jakąś myśl z tej modlitwy.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Skomentuj artykuł

Pokora i miłosierdzie to fundamenty czystości wewnętrznej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.