Jezus się nie zraża niewiarą człowieka. Najlepszym rozwiązaniem jest posłuchanie Go uważnie

Jezus się nie zraża niewiarą człowieka. Najlepszym rozwiązaniem jest posłuchanie Go uważnie
Fot. depositphotos.com

Jezus umie czekać i na różne sposoby przypomina: „Syn Człowieczy będzie wydany w ręce ludzi”. To się dokonuje także w moim życiu. 

Z ewangelii wg św. Łukasza: 

Gdy tak wszyscy pełni byli podziwu dla wszystkich Jego czynów, Jezus powiedział do swoich uczniów: «Weźcie wy sobie dobrze do serca te właśnie słowa: Syn Człowieczy będzie wydany w ręce ludzi». Lecz oni nie rozumieli tego powiedzenia; było ono zakryte przed nimi, tak że go nie pojęli, a bali się zapytać Go o nie. 

Obraz: Jezus kontynuuje przygotowywanie swoich uczniów na trudne doświadczenie męki, śmierci i zmartwychwstania. Uczniowie widzą, słyszą, są częścią tych wydarzeń, a jednocześnie nie rozumieją ich i nie potrafią właściwie zareagować. Ja też jestem z nimi, uczestniczę w ich przeżyciach, konfrontowany jestem z tymi samymi wyzwaniami. 

Myśl: Jezus przygotowuje swoich uczniów na to, co musi się stać. Oni jednak nie są w stanie połączyć faktów, scalić tej wiedzy, którą posiadają i mają w swoim zasięgu. Nie dają się przekonać nawet tym wydarzeniom, cudom, w których biorą udział. To współistnienie wielkich, wspaniałych doświadczeń z niepewnością, a nawet niewiarą, jest czymś naturalnym. Jezus w ten sam sposób postępuje ze mną. Jest cierpliwy, wspaniałomyślny i otwarty. Nie chodzi o pobłażliwość czy obojętność. Jezus umie czekać i na różne sposoby przypomina: „Syn Człowieczy będzie wydany w ręce ludzi”. To się dokonuje także w moim życiu. 

Emocja: ‘Było to przed nimi zakryte’. Uczniowie nie rozumieli tego, co Jezus do nich mówił, nie pojmowali i bali się zapytać. Czasami lęk przed bolesną prawdą jest zbyt duży, cierpienie zbyt dojmujące, że spychamy to na margines. Jedynym rozwiązaniem jest ‘posłuchanie uważne’ Jezusa. 

Wezwanie: Poproszę o łaskę usłyszenia dobrej nowiny o krzyżu, o cierpieniu Pana dla mnie. Podziękuję za to, że On się nie zraża moją niewiarą. 

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Pragnąc wyjść naprzeciw wezwaniu papieża Franciszka, który zachęca do częstego czytania Ewangelii a nawet noszenia jej przy sobie, proponujemy specjalne wydanie czterech Ewangelii z komentarzem w poręcznym kieszonkowym formacie. Tekst biblijny na podstawie najnowszego przekładu...

Skomentuj artykuł

Jezus się nie zraża niewiarą człowieka. Najlepszym rozwiązaniem jest posłuchanie Go uważnie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.