Każdy uczeń Jezusa musi dać osobistą odpowiedź na to pytanie

Każdy uczeń Jezusa musi dać osobistą odpowiedź na to pytanie
fot. Pablo Heimplatz / Unsplash

Od odpowiedzi jakiej udzielimy, zależy stopień naszego zaangażowania i przynaglenia do naśladowania Pana.

Z ewangelii wg św. Łukasza: Gdy raz modlił się na osobności, a byli z Nim uczniowie, zwrócił się do nich z zapytaniem: «Za kogo uważają Mnie tłumy?» Oni odpowiedzieli: «Za Jana Chrzciciela; inni za Eliasza; jeszcze inni mówią, że któryś z dawnych proroków zmartwychwstał». Zapytał ich: «A wy za kogo Mnie uważacie?» Piotr odpowiedział: «Za Mesjasza Bożego». Wtedy surowo im przykazał i napomniał ich, żeby nikomu o tym nie mówili.

I dodał: «Syn Człowieczy musi wiele wycierpieć: będzie odrzucony przez starszyznę, arcykapłanów i uczonych w Piśmie; będzie zabity, a trzeciego dnia zmartwychwstanie».

Obraz: Rozmowa Jezusa z uczniami odbywa się po Jego modlitwie "na osobności". Ona wyznacza też początek ważnego etapu działalności Jezusa, a mianowicie wędrówki do Jerozolimy, aby tam umrzeć i zmartwychwstać. Oczyma wyobraźni zobaczę to pustkowie, gdzie Jezus się modli. Jestem też uczestnikiem rozmowy Pana z uczniami.

Myśl: Pytanie o to "kim jest Jezus?", kim jest dla mnie osobiście, jest fundamentalne dla Jego uczniów. Od odpowiedzi, jaką daje uczeń zależy stopień jego zaangażowania i przynaglenie do naśladowania Pana. Każdy uczeń musi dać osobistą odpowiedź na to pytanie. Musi też przyjąć, że będzie taki czas, kiedy pozna i przeżyje pełniej prawdę o śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa. Dzisiaj Jezus stawia to samo pytanie swoim naśladowcom, zapraszając ich, by byli razem z Nim w męce i śmierci, i by razem z Nim osiągnęli chwałę zmartwychwstania.

Emocja: Trudne prawdy. Jezus zapowiada swoim uczniom wydarzenia i towarzyszące im emocje, które są bolesne i będą trudne do przeżycia. Trudnych prawd nie należy się bać. Trzeba tylko się troszczyć, by przeżywać je razem z Jezusem.

Wezwanie: Poproszę o łaskę rozważenia, kim jest dla mnie Jezus. Podziękuję za to, że On ciągle mnie zaprasza do wspólnoty ze sobą.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Skomentuj artykuł

Każdy uczeń Jezusa musi dać osobistą odpowiedź na to pytanie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.