Poproś Jezusa o dar wolności w Jego naśladowaniu

Poproś Jezusa o dar wolności w Jego naśladowaniu
fot. Depositphotos

W dzisiejszej Ewangelii widzimy trójkę ludzi, których pragnienia i priorytety sprzeciwiają się pójściu za Panem. Mają pragnienie naśladowania Go, ale jednocześnie szukają własnych zabezpieczeń w posiadaniu rzeczy, w uczuciach i osobach.

Z ewangelii wg św. Łukasza: A gdy szli drogą, ktoś powiedział do Niego: «Pójdę za Tobą, dokądkolwiek się udasz!» Jezus mu odpowiedział: «Lisy mają nory i ptaki powietrzne - gniazda, lecz Syn Człowieczy nie ma miejsca, gdzie by głowę mógł oprzeć».
Do innego rzekł: «Pójdź za Mną!» Ten zaś odpowiedział: «Panie, pozwól mi najpierw pójść i pogrzebać mojego ojca!» Odparł mu: «Zostaw umarłym grzebanie ich umarłych, a ty idź i głoś królestwo Boże!». Jeszcze inny rzekł: «Panie, chcę pójść za Tobą, ale pozwól mi najpierw pożegnać się z moimi w domu!». Jezus mu odpowiedział: «Ktokolwiek przykłada rękę do pługa, a wstecz się ogląda, nie nadaje się do królestwa Bożego».

Obraz: "Gdy szli drogą". Oczyma wyobraźni zobaczę tę drogę i ludzi, których Jezus na niej spotyka. Posłucham, co mówią. Zatrzymam się na tym z czym bardziej rezonuje dzisiaj moje wnętrze.

Myśl: Mamy dzisiaj przed sobą trójkę ludzi, których pragnienia i priorytety sprzeciwiają się pójściu za Panem. Mają pragnienie naśladowania Go, ale jednocześnie szukają własnych zabezpieczeń w posiadaniu rzeczy, w uczuciach i osobach. Widzimy tu opory, jakie mamy w otwarciu serca przed Bogiem i kroczenia za Nim. To jest też droga, którą muszę przebyć, prosząc o dary wolności od rzeczy, od osób i od skoncentrowania na sobie samym, po to, by kochać Pana uwolnionym sercem.

Emocja: Zawstydzenie. Czasami czujemy zawstydzenie naszą bezradnością, oporami i brakiem umiejętności pójścia za Panem. Zawstydzają nas nasze niewierności i grzechy. Jezus niezmiennie mówi: pójdź za Mną! To jest ważniejsze niż grzechy.

DEON.PL POLECA

Wezwanie: Poproszę o dar wolności serca w naśladowaniu Pana. Podziękuję Mu za to, że nie przestaje mnie wzywać, pomimo moich oporów i niewierności. Co chciałbym zapamiętać z tej chwili modlitwy? Zrobię małe postanowienie…

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Skomentuj artykuł

Poproś Jezusa o dar wolności w Jego naśladowaniu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.