Tiktokowa "Ewangelia miłosierdzia" w pigułce

Tiktokowa "Ewangelia miłosierdzia" w pigułce
fot. Danie Franco / Unsplash

Wielokrotnie czujemy się zawstydzeni z różnych powodów: "niskiego wzrostu", braku umiejętności, nieśmiałości, zranień, jakie nas blokują. To nigdy nie jest przeszkodą dla Pana. On zawsze mi mówi: "zejdź prędko, dziś muszę być w twoim domu".

Z Ewangelii wg św. Łukasza:

Potem wszedł do Jerycha i przechodził przez miasto. A [był tam] pewien człowiek, imieniem Zacheusz, zwierzchnik celników i bardzo bogaty. Chciał on koniecznie zobaczyć Jezusa, kto to jest, ale nie mógł z powodu tłumu, gdyż był niskiego wzrostu. Pobiegł więc naprzód i wspiął się na sykomorę, aby móc Go ujrzeć, tamtędy bowiem miał przechodzić. Gdy Jezus przyszedł na to miejsce, spojrzał w górę i rzekł do niego: «Zacheuszu, zejdź prędko, albowiem dziś muszę się zatrzymać w twoim domu». Zeszedł więc z pośpiechem i przyjął Go rozradowany. A wszyscy, widząc to, szemrali: «Do grzesznika poszedł w gościnę». Lecz Zacheusz stanął i rzekł do Pana: «Panie, oto połowę mego majątku daję ubogim, a jeśli kogo w czym skrzywdziłem, zwracam poczwórnie». Na to Jezus rzekł do niego: «Dziś zbawienie stało się udziałem tego domu, gdyż i on jest synem Abrahama. Albowiem Syn Człowieczy przyszedł szukać i zbawić to, co zginęło».

DEON.PL POLECAObraz: Opowiadanie o spotkaniu Jezusa z celnikiem Zacheuszem jest obok przypowieści o miłosiernym Samarytaninie i ojcu syna marnotrawnego swego rodzaju "Ewangelią w Ewangelii". Oczyma wyobraźni zobaczę tę scenę: Zacheusza na sykomorze, Jezusa spoglądającego na niego i gościnę w domu nawróconego celnika.

Myśl: Spotkanie Jezusa z Zacheuszem jest bardzo dynamiczne. Obrazuje to, co jest istotą zbawienia. Człowiek, który jest pogubiony i poraniony z ukrycia spogląda na Boga, który porusza jego serce i wolę. W tej przemianie każdy może się odnaleźć. Są tu wielkie pragnienia, niepewność, poczucie niegodności, życia w grzechu i ostracyzmie społecznym. Jest i radość z przyjęcia Jezusa, uczta, która przypomina Eucharystię, są i dobre owoce tego spotkania, znaki nawrócenia, które się dokonują w człowieku. To jest taka "TikTok-owa" "Ewangelia miłosierdzia" w pigułce.

Emocja: Poczucie zawstydzenia. Wielokrotnie czujemy się zawstydzeni z różnych powodów: "niskiego wzrostu", braku umiejętności, nieśmiałości, zranień, jakie nas blokują. To nigdy nie jest przeszkodą dla Pana. On zawsze mi mówi: "zejdź prędko, dziś muszę być w twoim domu".

Wezwanie: Poproszę o odwagę przyjęcia Jezusa "u siebie". Podziękuję Bogu za Eucharystię, Jego "gościnę w moim domu". Spróbuję zapamiętać jedną myśl z tej modlitwy.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Skomentuj artykuł

Tiktokowa "Ewangelia miłosierdzia" w pigułce
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.