Takie obawy są znakiem działania złego

Takie obawy są znakiem działania złego
fot. Benjamin Balázs / Unsplash

Tu jest początek wszelkiego egoizmu i zła. Jezus wskazuje na inną drogę. To zachęta do ufności wobec Ojca i postawy służenia, ofiarowania się.

Z Ewangelii wg św. Łukasza:

Lecz przed tym wszystkim podniosą na was ręce i będą was prześladować. Wydadzą was do synagog i do więzień oraz z powodu mojego imienia wlec was będą do królów i namiestników. Będzie to dla was sposobność do składania świadectwa. Postanówcie sobie w sercu nie obmyślać naprzód swej obrony. Ja bowiem dam wam wymowę i mądrość, której żaden z waszych prześladowców nie będzie się mógł oprzeć ani się sprzeciwić. A wydawać was będą nawet rodzice i bracia, krewni i przyjaciele i niektórych z was o śmierć przyprawią. I z powodu mojego imienia będziecie w nienawiści u wszystkich. Ale włos z głowy wam nie zginie. Przez swoją wytrwałość ocalicie wasze życie.

Obraz: Jezus w dalszym ciągu "objawia rzeczy przyszłe" - apokalipsa. Pozwolę, aby te obrazy do mnie docierały. Przyjrzę się swoim odczuciom. Posłucham słów, które Jezus do mnie kieruje.

Myśl: Jezus zapowiada rzeczy przyszłe, usuwając niepokój i strach wobec tego, co przeraża uczniów. Takie obawy pojawiają się zawsze i są znakiem działania złego. Po grzechu pierworodnym człowiek odczuwa lęk przed śmiercią i chce za wszelką cenę wybawienia od niej. Tu jest początek wszelkiego egoizmu i zła. Jezus wskazuje na inną drogę. To zachęta do ufności wobec Ojca i postawy służenia, ofiarowania się. To one pokonują śmierć. To jest ta "wytrwałość", dzięki której zyskujemy życie.

Emocja: "Nie obmyślać obrony". W sytuacjach kryzysu wiele energii poświęcamy na to, by "wybawić" się sami. Jezus mówi, że to daremny trud, nie przyniesie efektu. Jedynym ocaleniem jest wejście w agonię i śmierć razem z Jezusem, Synem, który umarł i zmartwychwstał.

Wezwanie: Poproszę o łaskę zrozumienia, że ten świat kończy się i że to ma sens. Podziękuję za krzyż Jezusa, który jest ceną mojego zbawienia. Postaram się zapamiętać jakąś myśl z tej modlitwy.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Skomentuj artykuł

Takie obawy są znakiem działania złego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.