Nie dla pieniędzy ani dla korzyści. W relacjach i działaniach potrzebujemy czegoś więcej

Nie dla pieniędzy ani dla korzyści. W relacjach i działaniach potrzebujemy czegoś więcej
Fot. Iuri Cazac / Depositphotos.com

Dzisiejszy świat jest bardzo „zekonomizowany”, a kiedy mówi o dobrowolnym wolontariacie, jego źródła upatruje w samym człowieku. Bezinteresowność człowieka wierzącego wypływa z doświadczenia miłości Boga i bycia obdarowanym przez Niego. 

 

Z Ewangelii wg św. Łukasza: 

Kto z was, mając sługę, który orze lub pasie, powie mu, gdy on wróci z pola: "Pójdź i siądź do stołu?" Czy nie powie mu raczej: "Przygotuj mi wieczerzę, przepasz się i usługuj mi, aż zjem i napiję się, a potem ty będziesz jadł i pił?" Czy dziękuje słudze za to, że wykonał to, co mu polecono? Tak mówcie i wy, gdy uczynicie wszystko, co wam polecono: "Słudzy nieużyteczni jesteśmy; wykonaliśmy to, co powinniśmy wykonać"». 

DEON.PL POLECA

 

Obraz: W dalszym ciągu jesteśmy przy stole, gdzie Jezus przyjmuje celników i grzeszników i „jada z nimi”. Oczyma wyobraźni zobaczę tę scenę. Posłucham słów, które Pan wypowiada. Te słowa są skierowane także do mnie. 

Myśl: Tematem centralnym tego fragmentu jest darmowość posługiwania apostolskiego. Nasza bezinteresowność w głoszeniu Ewangelii jest znakiem rozpoznawczym przynależenia do Chrystusa. Apostoł Chrystusa ma głosić (zasiewać – orać) i troszczyć się o braci (paść, być pasterzem). Jest sługą nieużytecznym w tym sensie, że nie robi tego dla własnej korzyści, bez pożytku, bez zarabiania, ale z poczucia obowiązku i bezinteresownie. Działa w ten sposób, ponieważ sam „darmo otrzymał”. 

Emocja: Bezinteresowność. Dzisiejszy świat jest bardzo „zekonomizowany”, a kiedy mówi o dobrowolnym wolontariacie, jego źródło upatruje w samym człowieku. Bezinteresowność człowieka wierzącego wypływa z doświadczenia miłości Boga i bycia obdarowanym przez Niego. 

Wezwanie: Poproszę o łaskę bezinteresowności w moich relacjach i działaniach. Podziękuję za misję, jaka została mi powierzona. 
Postaram się wyciągnąć z tej modlitwy jakiś „pożytek duchowy”. 

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Szustak OP

Psalmy (tom pierwszy) to książka zawierająca komentarze Adama Szustaka OP do Księgi Psalmów. Powstała na podstawie internetowej serii noszącej tytuł Plaster miodu. Psalmy, która przez kilka lat z różną częstotliwością ukazywała się na youtube’wym kanale...

Skomentuj artykuł

Nie dla pieniędzy ani dla korzyści. W relacjach i działaniach potrzebujemy czegoś więcej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.