Nasze życie i przyszłość zależą od tego, czy potrafimy być czujni i gotowi

Nasze życie i przyszłość zależą od tego, czy potrafimy być czujni i gotowi
Fot. Depositphotos.com

Czujność polega na tym, że choć nie wiesz, kiedy pojawi się niebezpieczeństwo, jesteś na nie przygotowany. To bycie gotowym, a nie nerwowe oczekiwanie na katastrofę.

Z Ewangelii wg św. Mateusza:

Czuwajcie więc, bo nie wiecie, w którym dniu Pan wasz przyjdzie. A to rozumiejcie: Gdyby gospodarz wiedział, o której porze nocy złodziej ma przyjść, na pewno by czuwał i nie pozwoliłby włamać się do swego domu. Dlatego i wy bądźcie gotowi, bo w chwili, której się nie domyślacie, Syn Człowieczy przyjdzie.

Któż jest tym sługą wiernym i roztropnym, którego pan ustanowił nad swoją służbą, żeby na czas rozdał jej żywność? Szczęśliwy ów sługa, którego pan, gdy wróci, zastanie przy tej czynności. Zaprawdę, powiadam wam: Postawi go nad całym swoim mieniem. Lecz jeśli taki zły sługa powie sobie w duszy: "Mój pan się ociąga", i zacznie bić swoje współsługi, i będzie jadł i pił z pijakami, to nadejdzie pan tego sługi w dniu, kiedy się nie spodziewa, i o godzinie, której nie zna. Każe go ćwiartować i z obłudnikami wyznaczy mu miejsce. Tam będzie płacz i zgrzytanie zębów.

Obraz: Jezus stawia nam dzisiaj przed oczy osobę odpowiedzialnego gospodarza, który czuwa nad swoim mieniem. Nie wie, kiedy pojawi się niebezpieczeństwo, ale jest na nie przygotowany. Przyjrzę się skojarzeniom, jakie ten obraz wywołuje we mnie. Pan dzisiaj chce do mnie przemówić. Posłucham i postaram się zrozumieć Jego przesłanie.

Myśl: Jezus zachęca nas do czujności. Najczęściej musi się ona realizować w zwyczajnej codzienności. Nasze życie i przyszłość zależą od wierności i wypełniania dzisiaj Słowa, które On nam zostawił. Jezus nie straszy i nie przepowiada przyszłości. Chce, byśmy starali się rozumieć teraźniejszość w świetle Jego historii. To, jak dzisiaj czuwam i jestem wierny jest zapowiedzią przyszłego sądu Bożego nade mną.

Emocja: Bycie gotowym. To nie nerwowe oczekiwanie na katastrofę, to nie apokaliptyczne wydarzenia, rodem z filmów. Bycie gotowym to codzienna, zwyczajna wierność, stałość, wspaniałomyślność i miłosierdzie.

Wezwanie: Prośmy o spokój oczekiwania, bez lęku i usztywniającego fanatyzmu. Podziękuję Panu za czas nawrócenia i doświadczane miłosierdzie.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Piotr Kwiatek OFMCap

Psalmy to wyjątkowe modlitwy. Od tysięcy lat poruszają i przemieniają ludzkie serca. Pomagają trwać przy Bogu w każdych okolicznościach życia. Jest w nich zawarta mądrość, autentyzm, nadzieja, piękno oraz siła, które stają się udziałem tego,...

Skomentuj artykuł

Nasze życie i przyszłość zależą od tego, czy potrafimy być czujni i gotowi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.