Pańskie groby - pielgrzymujemy

Pańskie groby - pielgrzymujemy
7 miesięcy temu

Liturgia Wielkiego Piątku jest upamiętnieniem męki i śmierci Jezusa. Tego dnia nie odprawia się Mszy, a jedynie sprawuje specjalną liturgię, podczas której wierni przystępujący do komunii otrzymują hostie konsekrowane dzień wcześniej. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament umieszcza się we wcześniej przygotowanym grobie Pańskim, który od tej pory staje się kaplicą adoracji.

1
Kościół Piotra i Pawła w Krakowie - zgodnie z opisem Ewangelii, Jezus Chrystus poniósł śmierć na krzyżu a następnie jego ciało zostało złożone w grobie wykutym w skale, który znajdował się w pobliżu miejsca egzekucji, a w którym wcześniej nikt nie był pogrzebany. Dziś na tym miejscu wznosi się okazała bazylika. W późnym średniowieczu upowszechnił się zwyczaj przygotowywania symbolicznych grobów Pańskich w kościołach, aby w ten sposób umożliwić wiernym duchowe uczestniczenie w tajemnicy męki Zbawiciela.
2
Adoracja w Kościele Mariackim w Krakowie - Boże groby w naszych kościołach są dziś miejscem adoracji Najświętszego Sakramentu. Po liturgii Wielkiego Piątku wystawia się tam Monstrancję, aby umożliwić wiernym ciche, modlitewne skupienie i rozmyślanie nad tajemnicą śmierci Zbawiciela. Przez cały następny dzień, aż do liturgii Wigilii Paschalnej grób Pański staje się centralnym miejscem każdego kościoła.
3
Kościół Klarysek w Krakowie - czasem, w którym odwiedza się Pańskie groby, aby przez chwilę zanurzyć się w zadumie i modlitwie, jest piątkowy wieczór oraz cała Wielka Sobota, która jest jedynym dniem w roku, w którym w Kościele nie odprawia się żadnej liturgii. (Liturgia wieczorna tego dnia zaliczana jest już do niedzieli, ponieważ to w trakcie jej trwania wykonuje się uroczysty śpiew “Alleluja” i ogłasza się zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa).
4
Kościół św. Barbary w Krakowie - po liturgii Wigilii Paschalnej groby w kościołach pozostają puste, stając się symbolicznymi świadkami cudu zmartwychwstania. Nie przechowuje się w nich już Najświętszego Sakramentu i nikt się już przy nich nie modli - warto jednak zatrzymać się przy pustym grobie, aby uświadomić sobie, że miejsce dramatu - dzięki mocy Bożej - staje się miejscem chwały.
5
Kościół Chrystusa Króla - Jezuici Kraków-Przegorzały - tradycja pielgrzymowania do Pańskiego grobu swymi korzeniami sięga Palestyny. Nie wszyscy jednak mogli sobie pozwolić na daleką pielgrzymkę do świętego miejsca. Do upowszechnienia się zwyczaju adoracji Najświętszego Sakramentu w symbolicznie ustawionym grobie w naszych kościołach przyczynili się Kanonicy Regularni Stróże Grobu Chrystusowego, potocznie nazywani Bożogrobcami.
6
Ogrójec - kaplica przy wejściu do kościoła św. Barbary w Krakowie - Zakon Bożogrobców nawiązuje do tradycji powołanej pod koniec XI wieku kapituły kanoników i rycerzy, którzy w Jerozolimie sprawowali opiekę nad grobem Bożym, opiekowali się pątnikami i uczestniczyli w wyprawach przeciw niewiernym. Dziś pośród jego członków znajdują się zarówno biskupi i kapłani, jak też wierni świeccy, w tym także kobiety. Siedzibą zakonu jest Miechów.
;

Dyrektor Wydawnictwa WAM i DEON.pl. W latach 2014-2020 przełożony Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego. Autor kilku przekładów i książek, m.in. "Po kostki w wodzie. Siedem katechez o wierze uczniów Jezusa" (dostępnej także jako audiobook).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Józef Augustyn SJ
11,60 zł
29,00 zł
Medytacje jerozolimskie. Świadectwo pielgrzyma - to zbiór medytacji poświęconych Ziemi Świętej, która jako "niezmienny" świadek objawienia Bożego, opowiada o Bogu, który stał się Człowiekiem, umarł i zmartwychwstał dla naszego zbawienia. Rozważania mają formę zwięzłych literackich...

Skomentuj artykuł

Pańskie groby - pielgrzymujemy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.