Piotr Fronczewski o Bogu: talent to cząstka Pana, która jest nam dana na przechowanie

Piotr Fronczewski o Bogu: talent to cząstka Pana, która jest nam dana na przechowanie
Fot. Reżyser Życia / Youtube
polskieradio.pl / kb

Przez kilkadziesiąt lat odbiorcy mieli przyjemność oglądać jak Piotr Fronczewski wciela się role Pana Kleksa, Szpicbródka, Stańczyka i King Bruce Lee. Skąd wziął się ten niezwykły talent aktorski?

Piotr Fronczewski - aktor z talentem od Pana Boga

Piotr Fronczewski na scenie zadebiutował jeszcze jako dziecko. W latach 50. występował w Teatrze Telewizji, a po raz pierwszy na wielkim ekranie pojawił w 1958 roku w filmie Stanisława Różewicza "Wolne miasto". W wieku 14 lat rozpoczął swoją przygodę z radiem od udziału w nagraniach słuchowiska "W Jezioranach".

Przeciwnikiem kariery aktorskiej młodego Piotra Fronczewskiego był jego ojciec, który jako pracownik teatru miał styczność ze środowiskiem artystycznym. Co więcej, przyszły aktor uciekł z egzaminu wstępnego do szkoły teatralnej. Ostatecznie wrócił i dostał się na studia.

Po ukończeniu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie w 1968 roku związany był z kilkoma stołecznymi teatrami. Najpierw występował w Teatrze Narodowym, potem Współczesnym, w latach 1973-83 Dramatycznym. Jeszcze później był Teatr Studio, a od 1991 roku regularnie grał w Ateneum. W ostatnich latach widzowie mogli go również oglądać w Teatrze 6. Piętro.

DEON.PL POLECA

- Talent to cząstka Pana Boga, która jest nam dana na przechowanie – stwierdził Piotr Fronczewski w rozmowie z Anną Retmaniak w audycji z cyklu "Rozmowa z mistrzami" w 2013 roku.

– To jest coś co się ma. To można rozwinąć, ale tego nie można zyskać - dodał. 

Źródło: polskieradio.pl / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Pan stworzył nas wolnymi – i dzięki temu zdolnymi do miłości

Cudowność działania Boga w naszym życiu nie polega „jedynie” na tym, że czyni nas On wolnymi (zewnętrznie, wewnętrznie); chodzi o to, że czyni nas...

Skomentuj artykuł

Piotr Fronczewski o Bogu: talent to cząstka Pana, która jest nam dana na przechowanie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.