Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 42

Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 42
Tomasz Terlikowski, autor podcastu "Tak myślę"
0:00
- 0:00

Oto tematy 42. odcinka podcastu Tomasza Terlikowskiego: wojna na Ukrainie przybiera formę na wyniszczenie, kard. Koch wytyka herezje patriarsze Cyrylowi, papież Franciszek wzywa do przemyślenia pojęcia wojny sprawiedliwej, miliony uchodźców i widmo kryzysu żywnościowego na świecie, papieski lista apostolski o liturgii, synteza synodalna w archidiecezji poznańskiej oraz nowy biskup diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

(0:00) Powitanie i spis treści.

(1:30) Kolejne rosyjskie ataki na Ukrainę - wyłącznie na cele cywilne. To nie pierwsze i nie ostatnie rosyjskie zbrodnie wojenne. Celem Rosji jest zniszczenie Ukrainy. Trzeba sobie uzmysłowić, że Rosja jest egzystencjalnym zagrożeniem dla całej Europy - mówi Tomasz Terlikowski.

(4:33) - To herezja - stwierdził kardynał Kurt Koch - że patriarcha Cyryl ośmiela się legitymizować brutalną i absurdalną wojnę na Ukrainie z pseudoreligijnych powodów. Pseudoreligijne uzasadnianie tej wojny przez patriarchę Cyryla musi wstrząsnąć każdym ekumenicznym sercem. Nie można usprawiedliwiać agresywnej wojny.

(7:16) Do ponownego przemyślenia teorii wojny sprawiedliwej ponownie wezwał papież Franciszek. - Wojna może być sprawiedliwa. Istnieje prawo do samoobrony, ale potrzebujemy przemyślenia, w jaki sposób ta koncepcja jest obecnie używana - zaznaczył papież.

(10:48) Kryzys uchodźczy w Europie, wywołany przez wojnę Putina, trwa. Jeśli się mamy czegoś spodziewać, to jego przyspieszenia w związku z kryzysem żywnościowym, który nasila się z powodu wojny na Ukrainie. O migracji i uchodźcach Tomasz Terlikowski rozmawia z Moniką Białkowską, autorką wstrząsającej książki „Nawet jeśli umrę w drodze”.

(40:31) Papież opublikował list apostolski, w którym bardzo silnie podkreśla, że w Kościele rzymskim ma być tylko jeden obrządek - ten wprowadzony po Soborze Watykańskim II.

(42:27) Jak przebiegały prace komisji synodalnej i jakie wnioski z tych prac wynikają - o tym w rozmowie z ks. dr. Mirosławem Tykferem, który koordynował obrady synodalne w archidiecezji poznańskiej.

(1:16:06) - Nieczęsto się zdarza, aby rozmówca podcastu „Tak myślę” został biskupem - a tak się właśnie stało - zapowiada Tomasz Terlikowski. Nowym biskupem diecezji zielonogórsko-gorzowskiej papież Franciszek mianował ks. Adriana Puta.

Doktor filozofii, pisarz, publicysta RMF FM i felietonista Plusa Minusa i Deonu, autor podkastu "Tak myślę". Prywatnie mąż i ojciec.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz P. Terlikowski

Częstochowa jest domem Matki Polaków – Czarnej Madonny. Jak dobrze go znamy?

Tysiące cudownych uzdrowień, pielgrzymi z najdalszych zakątków świata i legendy, które rozpalają wyobraźnię milionów wierzących.

Czy klasztor w Częstochowie nawiedził sam Mesjasz? Kto...

Skomentuj artykuł

Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 42
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.