Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 75

Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 75
Tomasz Terlikowski
0:00
- 0:00

Zapraszamy do wysłuchania kolejnego odcinka podcastu „Tak myślę”. Oto tematy, które omówi Tomasz Terlikowski: rozpoczął się Wielki Post, a katolicki internet rozgrzany jest dyskusją o Bożej sprawiedliwości; wstrząsające słowa abp. Szewczuka w pierwszą rocznicę wybuchu wojny na Ukrainie; ważne słowa prawosławnego abpa Paisjusza, który nie boi się nazwać Putina agresorem; religijne wątki w orędziu Putina; podsumowanie roku wojny w rozmowie z dr Marcinem Kędzierskim; papież Franciszek nie zamierza przechodzić na emeryturę i jasno to zakomunikował; zamieszanie w Starokatolickim Kościele Mariawitów; rozmowa z dr hab. Kazimierzem Bemem o teologii reformowanej; dwóch polskich duchownych dopuściło się wykroczeń w Danii.

(0:00) Powitanie.

(1:57) Nowy spór o Bożą sprawiedliwość. Ks. Węgrzyniak oznajmił, że „Mało jest tak prawdziwych zdań o Bogu jak to, że jest On sędzią sprawiedliwym, który za dobro wynagradza, a za zło karze”. Redaktor Terlikowski wyjaśnia, czym jego zdaniem jest Boża sprawiedliwość.

(8:33) Mocne słowa abpa Światosława Szewczuka, zwierzchnika ukraińskiej cerkwi greckokatolickiej w pierwszą rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę.

(10:34) Odmienny głos płynący z polskiej autokefalicznej cerkwi prawosławnej. Abp Paisjusz Martyniuk w liście do duchowieństwa i wiernych jasno mówi o agresorze Putinie i bestialskiej napaści Rosji na Ukrainę.

(11:32) Putin w swoim niedawnym orędziu odniósł się także do kwestii teologicznych. – Były to opinie wzięte znikąd – mówi redaktor Terlikowski.

(15:12) Podsumowanie roku wojny za naszą wschodnią granicą w rozmowie Tomasza Terlikowskiego z dr Marcinem Kędzierskim, analitykiem Klubu Jagiellońskiego i wykładowcą UEK w Krakowie.

(48:18) Papież Franciszek dał jasno do zrozumienia, że nie zamierza zrezygnować ze swojego stanowiska. – Uważam, że posługa papieża jest aż do śmierci, nie widzę powodu, dla którego miałoby tak nie być – mówił Franciszek.

(51:11) Kapituła Starokatolickiego Kościoła Mariawitów postanowiła zakończyć kadencję biskupa naczelnego Karola Babi, który mógł jeszcze przez długie sprawować ten urząd. W tle ostry spór o to, jak ma wyglądać w przyszłości Kościół Mariawitów.

(52:46) Rozmowa o teologii reformowanej i jej specyfice z dr hab. Kazimierzem Bemem, teologiem, prawnikiem, historykiem i pastorem Zjednoczonego Kościoła Chrystusa w USA.

(1:30:25) Smutna wiadomość o dwóch polskich duchownych, którzy dopuścili się wykroczeń w Danii, lecz w Polsce żyją bez konsekwencji.

Szukasz idealnej lektury na Wielki Post? Zapoznaj się z książką "Wiara, która więzi i która wyzwala" ks. Jacka Prusaka SJ.

Doktor filozofii, pisarz, publicysta RMF FM i felietonista Plusa Minusa i Deonu, autor podkastu "Tak myślę". Prywatnie mąż i ojciec.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jacek Prusak SJ

Porzuć swoje ego przebrane za Boga. I zacznij wierzyć naprawdę

Jako wierzący przyzwyczajeni jesteśmy do myśli, że wiara wyzwala – z niewoli grzechu, złych przywiązań, błędnych przekonań na temat Stwórcy i egoizmu… Przecież „ku wolności...

Skomentuj artykuł

Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 75
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.