Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 91

Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 91
Tomasz Terlikowski
0:00
- 0:00

Oto tematy 91. odcinka podcastu "Tak myślę" Tomasza Terlikowskiego: KEP zdecydowała o poszerzeniu kompetencji komisji mającej zająć się przestępstwami seksualnymi wobec małoletnich; homilie arcybiskupów wygłoszone w Boże Ciało uświadamiają, jak bardzo podzielony jest Kościół w Polsce; rozmowa z ks. Radosławem Rakowskim, proboszczem parafii mającej swoją kaplicę w bloku; abp Światosław Szewczuk określił wysadzenie tamy w Nowej Kachowce ludobójstwem i ekobójstwem; list papieża Franciszka do Europejskiej Partii Ludowej; rozmowa z dziennikarzem Arkadiuszem Grochotem m.in. o tym, kto może być kolejnym papieżem; komentarz nt. śmierci ciężarnej kobiety w nowotarskim szpitalu.

(0:00) Powitanie.

(01:55) Konferencja Episkopatu Polski zdecydowała, że poszerza kompetencje komisji, która ma zająć się przestępstwami seksualnymi w Kościele. Powodów takiej decyzji jest kilka.

(02:40) Abp Marek Jędraszewski w Boże Ciało wygłosił kazanie mające elementy agitacji politycznej. Tego typu homilie zakazała Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski, której metropolita krakowski jest członkiem. Tomasz Terlikowski zaznacza, że nie całe kazanie abpa Jędraszewskiego było złe.

(08:13) Kard. Kazimierz Nycz wygłosił w Boże Ciało kazanie odmienne do tego, jakie powiedział abp Jędraszewski. Zaznaczył w nim m.in., że "Kościół jest potrzebny współczesnemu światu" i nie ma czegoś takiego jak "polski Kościół", który ma służyć polityce.

(11:00) Rozmowa z ks. Radosławem Rakowskim, proboszczem nowej, nietypowej parafii powstałej na poznańskiej Łacinie.

(44:28) "Wysadzenie tamy w Nowej Kachowce jest, zgodnie z prawem międzynarodowym, równoznaczne z zastosowaniem broni masowego rażenia przeciwko ludności cywilnej" - wskazał abp Światosław Szewczuk, zwierzchnik ukraińskiej cerkwi greckokatolickiej.

(47:06) Papież Franciszek skierował list do członków Europejskiej Partii Ludowej, w którym wskazał, że braterstwo jest kluczowym terminem obecnego społecznego nauczania Kościoła.

(50:55) Rozmowa z Arkadiuszem Grochotem, dziennikarzem Wirtualnej Polski o tym, kto może zostać kolejnym papieżem, a także o tym, jak obecnie wygląda skład kolegium kardynalskiego.

(1:17:08) Komentarz Tomasza Terlikowskiego na temat śmierci 33-letniej ciężarnej kobiety, która zmarła na skutek zaniedbań lekarzy w nowotarskim szpitalu.

⬇Dołącz do społeczności DEON.pl ⬇

STRONA → https://www.deon.pl/
FACEBOOK → https://www.facebook.com/portalDEON/
INSTAGRAM → https://www.instagram.com/deon_pl/
TWITTER → https://twitter.com/deon_pl
BLOGI → https://blog.deon.pl/

Doktor filozofii, pisarz, publicysta RMF FM i felietonista Plusa Minusa i Deonu, autor podkastu "Tak myślę". Prywatnie mąż i ojciec.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz P. Terlikowski

Koniec starego świata. Początek nowego konserwatyzmu?

Chrześcijańskie wartości, które określały styl życia, właśnie odsuwane są w cień. Europa weszła na drogę realnej wielokulturowości i pewne jest, że agresja Rosji na Ukrainę pokrzyżowała szyki tym, którzy...

Skomentuj artykuł

Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 91
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.