Dlaczego Kościół głosi odpuszczenie grzechów?
Wiarę w odpuszczenie grzechów chrześcijanie opierają na głoszonej przez Jezusa miłości Boga do ludzi. Opierają się przy tym na wierze w zmartwychwstałego Jezusa, który dał Apostołom Ducha Świętego i udzieli im swojej Boskiej władzy odpuszczania grzechów: «Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane» (J 20, 22-23).
Posługę odpuszczania grzechów Apostołowie i ich następcy pełnią przez "posługę jednania" (2 Kor 5, 18) głosząc miłosierdzie Boże, a także udzielając odpuszczenia grzechów przez sprawowanie sakramentów: chrztu oraz pokuty i pojednania. Władzę tę otrzymali od samego Zbawiciela. Jest ona nazywana "władzą kluczy" i została udzielona Kościołowi raz na zawsze.
► KKK 977: Nasz Pan połączył odpuszczenie grzechów z wiarą i z sakramentem chrztu: "Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu. Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony" (Mk 16, 15-16). Chrzest jest pierwszym i podstawowym sakramentem odpuszczenia grzechów, ponieważ jednoczy nas z Chrystusem, który umarł za nasze grzechy i zmartwychwstał dla naszego usprawiedliwienia, "abyśmy i my wkroczyli w nowe życie" (Rz 6, 4).
► KKK 978: Odpuszczenie grzechów w Kościele ma miejsce przede wszystkim, gdy po raz pierwszy wyznaje się wiarę. Z wodą chrzcielną zostaje bowiem udzielone pełne przebaczenie i nie pozostaje już żadna wina: ani pierworodna, ani inna popełniona później; nie pozostaje też żadna kara do odpokutowania, by zadośćuczynić za te grzechy... Łaska chrztu nie uwalnia jednak naszej natury od jej słabości; przeciwnie, nie ma takiego człowieka, który nie musiałby walczyć z pożądliwością, gdyż nie przestaje ona skłaniać do złego.
► KKK 982: Nie ma takiej winy, nawet najcięższej, której nie mógłby odpuścić Kościół święty. Nie ma nikogo tak niegodziwego i winnego, kto nie powinien być 1463 pewny przebaczenia, jeśli tylko jego żal jest szczery. Chrystus, który umarł za wszystkich ludzi, pragnie, by w Jego Kościele bramy przebaczenia były zawsze otwarte dla każdego, kto odwraca się od grzechu.
(Czytaj więcej w: "Taka jest wiara Kościoła", s. 76-78).
Głosząc światu i udzielając odpuszczenia grzechów Kościół mocą Boga podnosi upadłego człowiek oraz przynosi mu nadzieję powtarzając słowa Jezusa: "I Ja ciebie nie potępiam. Idź i odtąd już nie grzesz" (J 8, 11).
Skomentuj artykuł