Pożądanie seksualne u Jezusa? Ta wypowiedź mówi o tym najwięcej

Pożądanie seksualne u Jezusa? Ta wypowiedź mówi o tym najwięcej
(fot. Jesus Cervantes / Shutterstock)
1 rok temu
Michael L. Cook SJ

Czy Jezus mówił o pożądaniu seksualnym w swoim własnym życiu? Czy jak każdy stanął wobec tego normalnego popędu?

Przy często nerwowym, a na pewno wszechobecnym zaabsorbowaniu seksem w naszym społeczeństwie, uderza fakt, że Jezus rzadko mówił na ten temat w zapisach, które mamy. Bardziej się zajmował jakością relacji międzyludzkich, niż aktem płciowym jako takim.
Najbardziej bezpośredni tekst pojawia się w Jego komentarzu do szóstego przykazania, tak jak podaje nam go Mateusz w kazaniu na górze:
"Słyszeliście, że powiedziano: Nie cudzołóż! A ja wam powiadam: Każdy, kto pożądliwie patrzy na kobietę, już się w swoim sercu dopuścił z nią cudzołóstwa" (Mt 5, 27-28).
Ta wypowiedź, oraz zakaz rozwodu, który po niej następuje (ww. 31-32), bardziej odnosi się do postaw mężczyzn wobec kobiet, niż poszczególnych aktów płciowych.
Wypowiedź o rozwodzie odnosi się do społecznej praktyki, która była krzywdząca dla kobiet. Wypowiedź o cudzołóstwie dotyczy sposobu, w jaki mężczyźni są kształtowani przez społeczeństwo, by widzieć kobiety wyłącznie jako przedmiot swych dążeń do przyjemności.
Jezus miał dla kobiet szacunek głęboki i łen wrażliwości. W miejscach publicznych nie ignorował ich, jak to wtedy było w zwyczaju; raczej z nimi mówił i wciągał je do rozmowy. Widział w nich wyobrażenie samej obecności i działalności Boga. Powoływał je, by szły za Nim jako uczniowie. Dotykał ich i uzdrawiał, i bronił je przed męskimi uprzedzeniami dominującego społeczeństwa patriarchalnego. Jednym słowem, miał bardzo zdrową postawę wobec kobiet i relacje z nimi.
Jezus jako nastolatek i młodzieniec był normalnym człowiekiem, który musiał nauczyć się, jak zintegrować popędy i pragnienia seksualne w dojrzałą i zrównoważoną osobowość. Powiedzieć coś innego, to sugerować, że seks jest nieprzyzwoity lub w jakiś sposób grzeszny. Zaś w dobrym stworzeniu
Boga, zróżnicowanie na mężczyznę i kobietę i ich połączenie w jedno ciało jest kulminacyjnym wyrazem Bożego stworzenia (zob. Wj 2, 18-24; 1, 26-31; połączone przez Jezusa w Mk 10, 6-8 - Mt 19,4-6).
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Pożądanie seksualne u Jezusa? Ta wypowiedź mówi o tym najwięcej
Komentarze (4)
24 kwietnia 2019, 11:18
Aaaa dodam jeszcze , że ja pytanie zadane w tytule rozumiem w ten sposób , że czy Jezus mówił o pożądaniu seksualnym które jego dotyczyło ? Nie w ten sposob że czy w ogóle wypowiadał się o pożądaniu seksualnym w ciągu swojego ziemskiego życia  . Bo gdyby chodziło o ziemskie życie pytanie powinno być zadane " Czy jezus mówił o pożądaniu seksualnym podczas swojego życia ? "
24 kwietnia 2019, 11:08
A gdzie odpowiedź na postawione w tytule pytanie " Czy Jezus mówił o pożądaniu sexualnym w swoim własnym życiu ? " Nie na ogolne pytanie czy sex jest czy nie jest przyzwoity lub czy kobieta i meżczyzna stanowią jedno ciało ? Jak dla mnie brak odpowiedzi na stawiane pytanie w tytule , caly tekst jest o czym innym , reasumując  ndst :-)  
30 stycznia 2019, 22:21
Mam wrażenie, że autor wybiórczo czyta Ewangelie. Zapomniał o słowach Jezusa do kobiety przy studni i do tej, którą chciano ukamienować. Wcele nie powiedział im: biedactwa nie stresujcie się, to co zrobiłyście nie było grzechem, to tylko wpływ tych mężczyzn paskudników.
a a
a a
30 stycznia 2019, 17:29
Chyba tylko jezuita może wypisywac takie głupoty. Skoro mamy tak literalnie odczytywać te przykazania, to z tego wynika, że 6 i 9 przykazania dotyczą tylko mężczyzn, za to kobiety mogą cudzołożyć ile im się podoba, no bo w końcu Ewangelia wprost o ich grzeszności nie wspomniała. Teza wzięta z kosmosu i chyba autor układa tu jakiś własny feministyczny katechizm.

Skomentuj artykuł

Pożądanie seksualne u Jezusa? Ta wypowiedź mówi o tym najwięcej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.