6 argumentów za tym, że w małżeństwie także potrzebna jest czystość

6 argumentów za tym, że w małżeństwie także potrzebna jest czystość
(fot. unsplash.com)
Logo źródła: Catholic Link Rosanna Novia

Słowo "czystość" nasuwa skojarzenia z czasem przed małżeństwem. Dlaczego konieczna jest także po ślubie? A może zwyczajnie źle rozumiemy jej znaczenie?

1. Seks małżeński jest świętym aktem sakramentalnym, w którym każdy z małżonków daje siebie. Wspólnota małżeńska odzwierciedla to, co Jezus daje nam w odniesieniu do Swojego ciała i Kościoła: Chrystus mówi o sobie jako o Panu Młodym, a o Kościele jako Jego Oblubienicy. Co więcej, Chrystus daje swoje ciało, krew, duszę i boskość jako ofiarę swojej Oblubienicy na ołtarzu podczas każdej Mszy.

W podobny sposób małżonkowie są wezwani przez Boga, aby ofiarować Mu swoje zjednoczenie na ołtarzu, w ich łożu małżeńskim, a także w ich własnym, domowym kościele. W rzeczywistości za każdym razem, gdy małżonkowie uprawiają seks to odnawiają swoje śluby małżeńskie. Seks jest modlitwą, którą małżeństwo może składać w ofierze Bogu. Ten obraz pomoże Ci pamiętać o tym jak święte jest twoje powołanie do małżeństwa.

2. Czystość w małżeństwie oznacza niestosowanie intymności seksualnej celem jedynie własnej przyjemności, ale jako doświadczenie więzi dla obojga małżonków. Każdy małżonek powinien być kochany i traktowany jako cała osoba, a nie tylko jako ciało.

Każdy powinien rozważyć, jak drugi człowiek czuje się psychicznie, fizycznie i duchowo przed zainicjowaniem seksu. Jeśli jeden z małżonków nie jest w nastroju, drugi powinien to uszanować, pokazując szacunek. Małżonkowie są powołani przez Boga, aby czynić dobro, w związku z tym żaden z małżonków nie powinien nigdy odczuwać uprzedmiotowienia. Małżeństwo to także zachowanie zdrowej więzi i odrębności w intymności seksualnej.

DEON.PL POLECA

3. Czystość w małżeństwie wiąże się z ochroną oczu i serca współmałżonka. To pozwala ci być związanym z małżonkiem na najwyższym poziomie, a także pozwala, aby twoje małżeństwo opierało się na zaufaniu.

Kiedy wychodzisz za mąż ślubujesz praktykować czystość oczu: patrzenie na innych, a także na współmałżonka z czystymi intencjami umysłu i serca. Podczas gdy miłość charakteryzuje się głębokim pragnieniem doświadczenia więzi, pożądanie charakteryzuje się pragnieniem jednostronnej przyjemności i posiadania. Kiedy patrzy się na swojego współmałżonka, należy patrzeć z miłością: z uznaniem współmałżonka jako całej osoby, ciała i duszy.

Seks bez poczucia winy czy wstydu? >>

Nasz seksualny pociąg do innych, w tym naszego współmałżonka, jest dobrą rzeczą, ponieważ pokazuje, że Bóg jest obecny we wszystkich Swoich stworzeniach, szczególnie w mężczyznach i kobietach, które stworzył. Jednak pożądanie - pokusa pożądania innych, myślenie o używaniu ich jedynie dla własnego zadowolenie i przyjemności - sprawia, że pożądanie seksualne jest złe. Czystość wymaga silnej dyscypliny wyobraźni, która pozwala duszy odwrócić się od pożądania.

4. Czystość w małżeństwie jest po to aby małżonkowie unikali fantazjowania o bardziej ,,doskonałym małżonku" fizycznie, emocjonalnie i duchowo. Ważne jest, aby okazać miłosierdzie współmałżonkowi, a nawet sobie. Małżonkowie nie powinni fantazjować o posiadaniu bardziej doskonałego małżonka. Ta fantazja może zabić twoje małżeństwo. Jeśli jesteś w związku małżeńskim, przypomnij sobie te rzeczy. Jako małżonkowie posiadacie głęboką i wyjątkową historię, której nie ma nikt inny.

5. Czystość w małżeństwie wymaga uniknięcia fizycznej i emocjonalnej niewierności. Nasze najgłębsze potrzeby seksualne zostały zaprojektowane, aby spełniać je w małżeństwie, a nie przez środki takie jak: pornografia, powieści romantyczne itd. Małżeństwo nigdy nie będzie wypełnione poprzez spełnianie potrzeb seksualnych w ten sposób.

6. Czystość w małżeństwie obejmuje używanie naturalnego planowania rodziny. W małżeństwie katolickim seks ma być jednoczący i prokreacyjny dla obojga małżonków, co oznacza, brak stosowania antykoncepcji.

Para więc jest zawsze otwarta na życie, a Bóg ostatecznie odpowiada na pytania: Ile mamy dzieci? Kiedy powinniśmy je mieć? Oznacza to, że Bóg wzywa pary katolickie, by były hojnie otwarte na życie. Wszelkie planowanie rodziny odbywa się zatem w modlitwie.

Dlaczego seks tylko w małżeństwie? >>

Dlatego naturalne planowanie rodziny będzie wyjątkowo różne dla każdego małżeństwa. Ilość dzieci, które każde małżeństwo ma, nie jest wskaźnikiem świętości.

Małżeństwo jest owocne nie tylko w dzieciach, ale także w łasce, która wylewa się z nich do społeczeństwa. Czystość w małżeństwie wzywa małżonków do pogłębiania intymności małżeńskiej na kilka sposobów, a nie tylko przez seks.

W tych dniach abstynencji pary mają wspaniałą okazję do pracy nad dzieleniem się swoją miłością na wiele innych sposobów.

Tekst pierwotnie ukazał się na portalu Catholic Link >>

Tłumaczenie: Martyna Pilch

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Grzegorz Strzelczyk, Aneta Kuberska-Bębas

Jak wiele dzisiejszy Kościół ma wspólnego z Jezusem?

Czy Kościół zabrał nam wolność, którą podarował nam Chrystus? Wierzymy w jednego Boga, czy może w trzech? Czy to, co święte, kończy się na progu świątyni? Czy...

Skomentuj artykuł

6 argumentów za tym, że w małżeństwie także potrzebna jest czystość
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.