Refleksja z pomocą form graficznych
Autor pomysłu: Patrycja Wojtkowiak
Adresat: uczniowie klas podstawowych i gimnazjalnych.
Liczba uczestników: grupa klasowa lub praca indywidualna z uczniem.
Materiały: przygotowane na kartkach formy graficzne na każdego ucznia.
Formy graficzne w pracy z uczniami są szczególnie pomocne, gdy mamy doczynienia ze wzrokowcami i osobami o dominującej inteligecji wizualno-przestrzennej. Pomysły na taką formę pracy możemy znależć w otaczającym nas świecie. Wystarczy wpisać interesujące nas treści w formę drzewa, liścia, płatka śniegu czy motyla. Im prostsza i im bardziej symetryczna jest forma tym efektywniejsza w procesie uczenia się. Oto kilka moich pomysłów wypracowanych w ramach Studiów Podyplomowych w dziedzinie metodyki nauczania i etyki pracy pedagogiczne prowadzonych przez Ignatianum we współpracy z Centrum Arrupe.
Diagram w formie buźki.
Ø Pomocny przy formułowaniu problemów, poszukiwaniu rozwiązań, podejmowaniu decyzji, porównywaniu naszego punktu widzenia z punktem widzenia innych. W poszczególne elementy twarzy przedstawionej poniżej, wpisujemy kluczowe słowa według podanych sugestii. (Wszystkie formy graficzne znajdują się również w pliku na końcu artykułu)
Diagram w formie gąsienicy
Ø Pomocny przy planowaniu przedsięwzięć, zamierzeń krótko i długoterminowych.
Ø W górnej części segmentu dżdżownicy wpisujemy np. dni tygodnia, miesiące, etapy, a w dolnej planowane zadania.
Diagram "kwiatek"
Pomocny przy precyzowaniu zamierzeń, autorefleksji
W schemacie (odpowiednio - w korzeniach, listkach i płatkach) należy umieścić pola tekstowe, tak jak w przypadku diagramu "głowa".
Diagram "telefon"
Ø Pomocny przy wartościowaniu, określaniu znaczenia, priorytetów, celów przy autorefleksji.
3 - muzyka, 4 - zabawa, 5 - sport, 6 - nauka itd.
Ø Zadaniem ucznia, po tym jak ustanowi dziewiątkę zasad, priorytetów, celów itd. Jest "wykręcenie" takiego numeru (czy ustalenie własnego numeru telefonu) aby pierwsza cyfra numeru odzwierciedlała coś najistotniejszego dla ucznia. Ustalenie wagi, rangi znaczeń.
Skomentuj artykuł