Od nieprzebaczenia do przebaczenia

Od nieprzebaczenia do przebaczenia
(fot. Isidr☼ Cea/flickr.com)
Stanisław Morgalla SJ

Istotą definicji przebaczenia jest emocjonalna zamiana gorących lub zimnych emocji negatywnych na emocje pozytywne. Chodzi o przejście od nienawiści do miłości, od resentymentu do współczucia, od lęku do empatii.

Kto uchwyci ten mechanizm, ten już może wyjeżdżać z sesji, bo zrozumiał sedno całej sprawy. Oczywiście problem najważniejszy brzmi: jak tego dokonać i temu poświęcimy cały dzisiejszy dzień. Ja jednak najpierw chciałbym zatrzymać się na tej różnicy, która ma takie fundamentalne znaczenie dla naszych rozważań. To jest tylko pozornie rzecz banalna, w istocie chodzi o swoisty przewrót kopernikański. A sposobem, który użyjemy do zaobserwowania tej różnicy będzie ignacjański rachunek sumienia.

 

 

Od wieków poszukujemy rozwiązań dla tego typu kwestii. Historia dostarcza nam wielu konkretnych odpowiedzi, które jednych wprawiają w podziw, a innych bulwersują. Trudno o bardziej gorący, a jednocześnie oklepany temat. Na problem ten od strony naukowej zwróciła uwagę psychologia i wypracowała wiele sugestywnych teorii i praktyk terapeutycznych. Korzystając z jej obszernych zasobów Autor stara się przekazać słuchaczom, jak praktykować przebaczenie w codziennym życiu.

Stanisław Morgalla SJ: Psycholog, kierownik duchowy, wykładowca Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie. W latach 2002-2008 dyrektor Szkoly Formatorow przy WSFP Ignatianum w Krakowie. Ostatnio opublikował: Dojrzałość osobowościowa i religijna (2006); Miłość do kwadratu. Poradnik dla nieprzystosowanych (2009); Duchowość daru z siebie (2010).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Od nieprzebaczenia do przebaczenia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.