Po prostu empatia

Po prostu empatia
(fot. BlueGoaॐ☮/flickr.com)
Stanisław Morgalla SJ

Empatię często określa się takim sformułowaniem, by wejść w buty drugiej osoby, stanąć w jej miejscu i spojrzeć na świat jej oczyma.

Empatia jest zdolnością z wyższej półki ludzkich sprawności, wymaga bowiem użycia rozumu. Wiadomo, że małe dzieci nie są do niej zdolne - a przynajmniej nie do tej, o której tu mowa - ponieważ nie posiadają wymaganych umiejętności intelektualnych. Dorośli potrafią, ale często na skutek bólu i upokorzenia cofają się w rozwoju na bardziej infantylne, egocentryczne pozycje. Przebaczenie jest powrotem w dojrzałość.

Od wieków poszukujemy rozwiązań dla tego typu kwestii. Historia dostarcza nam wielu konkretnych odpowiedzi, które jednych wprawiają w podziw, a innych bulwersują. Trudno o bardziej gorący, a jednocześnie oklepany temat. Na problem ten od strony naukowej zwróciła uwagę psychologia i wypracowała wiele sugestywnych teorii i praktyk terapeutycznych. Korzystając z jej obszernych zasobów Autor stara się przekazać słuchaczom, jak praktykować przebaczenie w codziennym życiu.

Stanisław Morgalla SJ: Psycholog, kierownik duchowy, wykładowca Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie. W latach 2002-2008 dyrektor Szkoly Formatorow przy WSFP Ignatianum w Krakowie. Ostatnio opublikował: Dojrzałość osobowościowa i religijna (2006); Miłość do kwadratu. Poradnik dla nieprzystosowanych (2009);Duchowość daru z siebie (2010).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Po prostu empatia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.