Bp Artur Ważny: jeśli kwestionujemy ojcostwo Boga, to kwestionujemy Boży porządek na świecie

Bp Artur Ważny: jeśli kwestionujemy ojcostwo Boga, to kwestionujemy Boży porządek na świecie
fot. Profetopl / YouTube
9 miesięcy temu
Bp Artur Ważny

"Jeśli kwestionujemy ojcostwo Boga, to kwestionujemy porządek, jaki Pan Bóg zaprowadził w tym świecie. Jeśli Bóg nie jest ojcem, to w jaki sposób my mamy być braćmi i siostrami?" - pyta bp Artur Ważny w pierwszym odcinku wielkopostnych rekolekcji "Ojcowskie serce", które rozpoczęły się w poniedziałek.

Tegoroczne rekolekcje wielkopostne przygotowane przez Profeto zatytułowano "Ojcowskie serce". To nawiązanie do pierwszych słów listu apostolskiego papieża Franciszka, którym Ojciec Święty ogłosił Rok św. Józefa. "Patris corde" - "ojcowskim sercem" to także zawołanie biskupie bp Artura Ważnego, który prowadzi 8-odcinkowy cykl wideo-rozważań do modlitwy "Ojcze nasz" z perspektywy św. Józefa.

"Każdy z nas chce być kochany ojcowskim sercem. Każdy z nas chciałby mieć relację z ojcem. Tymczasem nasi ojcowie zawodzą..." - mówi bp Artur Ważny zaznaczając, że zaburzone relacje z ojcem biologicznym wpływają na obraz Boga jako Ojca. "Jeśli kwestionujemy ojcostwo Boga, to kwestionujemy porządek, jaki Pan Bóg zaprowadził w tym świecie. Jeśli Bóg nie jest ojcem, to w jaki sposób my mamy być braćmi i siostrami?" - dodaje biskup.

"Św. Józef to człowiek, który doskonale orientuje się w ciemności. On we śnie otrzymuje słowo od Boga, podejmuje je i w ciemności reaguje. Św. Józef może być przewodnikiem dla człowieka, który doświadcza ciemności - sam rozpoznał Boga jako ojca dla siebie i jednocześnie staje się ojcem dla nas i ojcowskim sercem może nas przyjmować" - podkreśla rekolekcjonista.

Bp Ważny zwraca uwagę, że imię Józef znaczy "Bóg daje wzrost". "Św. Józef pomagał wzrastać Jezusowi - w mądrości, w latach i w łasce u Boga i u ludzi. Skoro pomógł Jezusowi, to myślę, że również pomoże wzrastać nam" - mówi biskup i proponuje wziąć św. Józefa za patrona nie tylko tych rekolekcji, ale całego naszego życia i uświadomienie sobie, że św. Józef w ciemności będzie pomagał nam stawać się dojrzałymi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Franz Jalics SJ
31,43 zł
44,90 zł

To właśnie uważność ostatecznie prowadzi do Boga. Kontemplacja jest oglądaniem. W życiu wiecznym nie będziemy o Bogu rozmyślać, ale Go oglądać. Nie będziemy także zajmować się Bogiem w zewnętrznej aktywności, tylko oglądać Go i miłować....

Skomentuj artykuł

Bp Artur Ważny: jeśli kwestionujemy ojcostwo Boga, to kwestionujemy Boży porządek na świecie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.