Co oznacza prawdziwa miłość?

Co oznacza prawdziwa miłość?
(fot. shutterstock.com)
Ewa Bartosiewicz RSCJ

Jak pokochać całym sercem? Jak sprawić, by kochana osoba poczuła się wyjątkowa? Zobacz, że taka miłość przemienia świat!

"Na sześć dni przed Paschą Jezus przybył do Betanii. (…) Maria wzięła funt szlachetnego i drogocennego olejku nardowego i namaściła Jezusowi nogi, a włosami swymi je otarła. A dom napełnił się wonią olejku" (J 12,1-3). To jest właśnie kwintesencja kobiecości. Kobieta, która oddaje całe swoje serce temu, kogo kocha, a woń tej miłości roznosi się nie tylko na cały dom, ale na wszystko dookoła.

Wskazówki od Marii z Betanii:

1. Miłość rozrzutna

DEON.PL POLECA

Olejek nardowy był niezwykle drogi. Nie umyka to zresztą uwadze Judasza, który sugeruje, że lepiej byłoby wydać pieniądze na biednych. Tymczasem prawdziwa miłość jest niesamowicie rozrzutna! Nie dlatego, że mierzy się ilością biżuterii, drogich wyjść do restauracji czy snobistycznych prezentów na urodziny, ale dlatego, że mierzy się tym, jak bardzo człowiek jest zdolny zrezygnować z siebie dla drugiego człowieka.

Dlatego "nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich" (J 15,13). Mamy w sobie niezwykłą moc dawania miłości, okazywania czułości, sprawiania, by było pięknie. Może nas to czasem wiele kosztować, ale nigdy nie poddawajmy się w tej misji, bo nie ma żadnej innej, która byłaby tak bardzo złączona z posłannictwem Jezusa.

2. Kobieca intuicja

Jezus mówi, że Maria "przechowała olejek, aby Go namaścić na dzień Jego pogrzebu". Skąd ona mogła wiedzieć, że to ostatnie dni ziemskiego życia jej Pana i Mistrza? Myślę, że to po prostu kobieca intuicja - ten szczególny dar dostrzegania w otaczającej nas rzeczywistości tego, czego mężczyźni czasem nie widzą.

Ten dar jednak łatwo zatracić. Jeśli zagłuszymy nasze serce wielością spraw do załatwienia, codziennych kłopotów i trosk, to nie będziemy zdolne wsłuchać się w te cenne podpowiedzi, które podszeptuje nam sam Bóg. Możemy wtedy przegapić moment, gdy będzie czas wyjąć z szuflady nasz cenny olejek chowany na specjalną okazję.

Będziemy trwać w nieustannym oczekiwaniu, że coś ważnego się dopiero wydarzy. Będziemy czekać do weekendu, do wakacji, do świąt, do emerytury… myśląc, że to, co dobre, cały czas jest przed nami. Tymczasem może to właśnie dziś jest ta specjalna okazja, kiedy mamy dać z siebie całą miłość, jaką mamy w sercu, i sprawić, że ktoś, kogo kochamy, poczuje się wyjątkowy. Taka miłość przemienia świat!

3. Szkoła miłości

Gest Marii z pewnością miał niesamowite znaczenie w dziejach Dobrej Nowiny. Ewangelista Mateusz zanotował nawet, że Jezus powiedział: "Gdziekolwiek po całym świecie głosić będą tę Ewangelię, będą również opowiadać na jej pamiątkę to, co uczyniła" (Mt 26,13). Niektórzy jednak ośmielają się iść jeszcze dalej i twierdzą, że gest Jezusa, który umywa nogi Apostołom podczas Ostatniej Wieczerzy, mógł być inspirowany tym właśnie wydarzeniem.

Oznaczałoby to, że Jezus, ucząc swoich chłopaków, jak mają służyć sobie wzajemnie, ma przed oczami kobietę, która pokazała Mu, jak najpiękniej pochylić się nad drugim człowiekiem. Każda z nas czyni to każdego dnia, kiedy pochyla się nad swoim chorym dzieckiem, zmęczonym mężem, zagubionym uczniem, cierpiącym pacjentem, współpracownikiem potrzebującym wysłuchania… we wszystkich tych miejscach, gdzie realizuje się nasza codzienność. Obyśmy potrafiły prosić Boga o cierpliwość i wytrwałość w tej misji.

Spotkanie

Porozmawiaj dziś z Marią i zapytaj ją o to, co w twoim sercu musi jeszcze się zmienić, by mogło ono kochać w pełni. Pozwól jej pokazać ci, czego się boisz i wstydzisz, co jeszcze powstrzymuje cię przed oddaniem się całkowicie Jezusowi i drugiemu człowiekowi.

*  *  *

Jezus i Kobiety. 10 spotkań - to propozycja siostry Ewy Bartosiewicz RSCJ na Wielki Post. W każdy wtorek i czwartek. Tylko na DEON.pl.

Pierwsze spotkanie: Co to znaczy, że masz być matką?

Drugie spotkanie: Jak nie tracić nadziei w trudnej codzienności?

Trzecie spotkanie: Jak rozmawiać z Bogiem?

Czwarte spotkanie: Jak poradzić sobie z seksualnością?

Piąte spotkanie: 3 porady, jak nie wpaść w pułapkę aktywizmu

S. Ewa Bartosiewicz - zakonnica ze Zgromadzenia Najświętszego Serca Jezusa (Sacre Coeur), prowadzi bloga Spojrzenie Serca - siostraewa.blog.deon.pl

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Co oznacza prawdziwa miłość?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.