Propozycje na Wielki Post od DEON.pl

Propozycje na Wielki Post od DEON.pl
Redakcja DEON.pl

Przed nami czas wyciszenia, poszukiwań, modlitwy i nawrócenia. Na ten specjalny okres przygotowaliśmy kilka projektów, które mogą nam pomóc wejść głębiej w nasze życie duchowe i nie tylko. Oto nasze propozycje na Wielki Post 2020.

Droga dla zgubionych | abp Grzegorz Ryś | niedziela

Ci, którzy go słuchają, wiedzą, że jego słowa potrafią popchnąć serce do poszukiwań. Trafia w sedno, nie owija w bawełnę, mówi szczerze, bardzo precyzyjnie. Nie umiesz odnaleźć się w chaosie, który jest wokół? Zgubiłeś drogę lub nigdy jej nie znalazłeś? Jeśli czujesz, że życie to gęsty las bez wyjścia, albo poszarpana ostrymi krawędziami grań góry, to chodź, wyruszymy w drogę razem. Poprowadzi nas abp Ryś i jego rozważania przygotowane specjalnie na czas Wielkiego Postu. Przejdziemy wspólnie przez ten labirynt. Oto nić.

Ksiądz-psycholog patrzy na Kościół | Jacek Prusak SJ | wtorek

Z jakimi problemami boryka się Kościół w Polsce? W co wierzą polscy katolicy? Dlaczego tak wielu księży rezygnuje ze swojego powołania? I czy ta cała psychologia jest wrogiem wiary? Jezuita i psychoterapeuta postara się odpowiedzieć na te pytania i wiele innych, które dotykają nas na co dzień. 

DEON.PL POLECA

Kobieta w wielkim mieście | Katarzyna Olubińska | sobota

Trzy lata po premierze “Boga w wielkim mieście” znów zapraszamy Was do rozmowy z niezwykłymi kobietami. Jak modli się przed walką Joanna Jędrzejczyk? Co Paulina Krupińska-Karpiel mówi o małżeństwie z Sebastianem? Jak Anna Karwan wygrała z depresją i syndromem DDA? Dlaczego samoakceptacja doprowadziła Martę Żmudę-Trzebiatowską do Kościoła? Jak Bovska odkryła swój styl? Premierowe fragmenty najnowszej książki Kasi Olubińskiej pt. „Kobieta w wielkim mieście” tylko na Deon.pl.

Cisza. Prostota. Modlitwa | brat Marek z Taizé | czwartek

Brat Marek, którego dobrze poznaliśmy dzięki lekturze książki "Bóg. Cisza. Prostota", dzieli się swoim doświadczeniem poszukiwania Boga na modlitwie. Jak się modlić? Od czego zacząć? Jak odnajdywać Boga w zabieganym życiu? Gdzie szukać Go, kiedy przytłacza nas smutek i cierpienie. Przejdźmy razem kawałek drogi i poszukajmy odpowiedzi na te pytania. 

Kościół kobiet | Zuzanna Radzik | piątek 

Czy Bóg jest kobietą? O co chodzi katolickim feministkom? Dlaczego Kościół boi się gender, skoro tak często się nim posługuje? Zewsząd słychać, że „Kościół jest kobiecy”, ale skąd takie powiedzenie, skoro decydują mężczyźni? Zuzanna Radzik, autorka "Kościoła kobiet", odpowie na te i wiele innych kontrowersyjnych pytań w wyjątkowym cyklu wideo, który pokaże zupełnie inne oblicze Kościoła.

Czy katolik może... i inne, mądrzejsze pytania | Tomasz Mantyk OFMCap | wtorek

Podobno nie ma głupich pytań, choć z pewnością są mądrzejsze od sztampowego "czy katolik może...?". Jeśli zmagasz się z wątpliwościami na temat wiary, albo nie rozumiesz pewnych słów, które płyną z ambony, ten cykl jest dla ciebie. Brat Tomasz Mantyk, ceniony kaznodzieja i duszpasterz, co tydzień odpowie na wasze pytania dotyczące duchowości i wiary w Q&A. Nie wstydź się pytać o to, co nurtuje cię w wierze.

Szkoła życia pełnymi garściami | Basia Turek | czwartek

Kim jest Basia? To człowiek-petarda! Tańczy popping, głosi Ewangelię księżom, dzieciakom w szkołach i ludziom z dożywociem, pojechała autostopem do Franciszka - jej życie to nieustanne łapanie Pana Boga za Słowo. Jak to się stało, że trafiła do więzienia? Jak rozmawia z Jezusem, gdy ma wszystkiego dość? Jak odkrywa swoją kobiecość? O tym wszystkim opowie podczas tego Wielkiego Postu.

Mężczyzna ukształtowany | Adam Szustak OP | piątek

„Z mężczyznami dzieje się dzisiaj znacznie gorzej, niż z kobietami. Zorientowaliśmy się, że coś jest nie tak i trzeba szukać dla nich specjalnej ścieżki, by stali się prawdziwie sobą” - uważa Adam Szustak OP. Zainspirowani jego słowami we współpracy z RTCK postanowiliśmy przygotować coś specjalnie dla mężczyzn. Jak mężczyzna może wykorzystać doświadczenie własnych grzechów i słabości w budowaniu swojej tożsamości? Dlaczego najczęstszą odpowiedzią Boga na wołanie mężczyzny jest cisza? Jak to możliwe, że kobieta, którą „ratuje” mężczyzna, staje się ratunkiem dla niego? Odpowiedzi na te i inne pytania poszukamy wspólnie z dominikaninem.

Między duszą a mózgiem | prof. Dominika Dudek | środa 

Zastanawiałeś się kiedyś czy choroby psychiczne są dziedziczne? Zadawałeś sobie pytanie: czy dusza mieści się w mózgu? A może właśnie ty cierpisz na zaburzenia psychiczne? Wiesz, że takie problemy ma aż jedna czwarta społeczeństwa? Posłuchaj, co na te tematy ma do powiedzenia prof. Dominika Dudek, uznana psychiatra, która wspólnie z Marią Mazurek napisała książkę pt.: „Nie tylko mózg”. 

Najbliżsi przyjaciele Jezusa | Benedykt XVI | sobota

Początek Kościoła jest zaskakujący. Kilku rybaków z Galilei spotyka Jezusa, którego głos, spojrzenie oraz serdeczne ale i stanowcze wezwanie zdobywa ich serca. Kim byli apostołowie? Czy różnili się od nas? Dlaczego Jezus powołał właśnie ich? W czasie 6 tygodni Wielkiego Postu czeka nas 6 niezwykłych spotkań z ludźmi, którzy towarzyszyli Jezusowi od samego początku, którzy jako pierwsi zdecydowali się zostawić wszystko i odpowiedzieli na zaproszenie: „Pójdźcie za Mną, a sprawię, że staniecie się rybakami ludzi”. Autorem rozważań jest papież Benedykt XVI.

Wszystko o Kościele | Marcin Jakimowicz | poniedziałek

W Wielkim Poście Marcin Jakimowicz, dziennikarz “Gościa Niedzielnego” i autor wielu książek o tematyce duchowej zmierzy się z trudnymi pytaniami dotyczącymi Kościoła. Gdzie w instytucji znaleźć nowy powiew Ducha? Jak walczyć z podziałami wewnątrz wspólnoty? Czy do Kościoła katolickiego mogą przybliżać protestanci? 

Umieranie z perspektywy | Maja Moller, Katarzyna Kuricka, Ewelina Wolnicka | poniedziałek

Każdy z nas w inny sposób pojmuje „umieranie”. Inaczej patrzy na nie lekarz, który nierzadko towarzyszy obcym osobom w czasie ich odchodzenia z tego świata, inaczej o umieraniu mówi psycholog, do którego często trafiają osoby niepotrafiące poradzić sobie z żałobą, jeszcze inaczej patrzy na śmierć osoba, która walczy o życie swojego męża, choć wie, że to walka z góry przegrana. A Ty, jak pojmujesz śmierć? Poznaj te trzy zupełnie inne spojrzenia, które prezentują cykl „Umieranie z perspektywy”. 

InstaPOST - bądź na bieżąco z Wielkim Postem

Wstajesz rano, wybiegasz w pośpiechu na tramwaj, przeglądasz instastory. Praca, przerwa na kawę, kilka minut na Facebooku. Leżysz już w łóżku, rzucasz jeszcze okiem na zaległe posty na Instagramie, dajesz kilka lajków, zasypiasz… Kolejny dzień za Tobą i zdajesz sobie sprawę, że Wielki Post przelatuje Ci przez palce. Masz czas na wiele drobnych rzeczy, lecz brakuje Ci go na modlitwę. Gdyby tylko coś mogło Cię zainspirować, zmotywować…

Przychodzimy Ci z pomocą i łączymy przyjemne z pożytecznym. Codziennie na naszym instagramowym profilu @DEON_pl  będziemy odpalać instastory z zadaniami i inspiracjami na Wielki Post. Razem ze Zdrapką Wielkopostną przygotowaliśmy masę ciekawych wyzwań, które pomogą Ci nawiązać głębszą relację z Bogiem. Będzie sporo miejsca na działanie, jeszcze więcej na modlitwę i ocean inspiracji. Czy można znaleźć przestrzeń boskiej ciszy w Internecie? Przekonaj się. Śledź codziennie InstaPOST z DEON.pl. I nie zapomnij polubić naszego profilu, by nic ważnego Cię nie ominęło.

#JESUITSTORIES | Mikołaj Cempla | środa

3 państwa. 10 000 kilometrów. 4 odcinki. Wyruszamy w podróż, by spotkać ludzi, którzy przed laty rozeznali wezwanie, by pokazywać drogę do Boga przez Ćwiczenia Duchowe i Rozeznawanie, by kroczyć z ubogimi i wykluczonymi, by towarzyszyć młodym ludziom i by dbać o o Ziemię, nasz wspólny dom.

Wspomóż nas

Nasi Czytelnicy mają bezpłatny dostęp do wszystkich treści. Również do projektów specjalnych przygotowanych na Wielki Post. Dbamy też o to, żeby nie zasypywać portalu przeszkadzającymi w wygodnym użytkowaniu reklamami.

DEON.pl jest przykładem na to, że twórcza współpraca duchownych i świeckich jest możliwa. Jesteśmy apostolskim dziełem jezuitów, w którym na co dzień pracują przede wszystkim osoby świeckie.

Z całego serca prosimy o Twoje wsparcie finansowe. Każda złotówka pomaga nam w stabilnym rozwoju i podejmowaniu nowych projektów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Bóg może swoim słowem i swoim działaniem zacząć cię kompletnie od nowa, stworzyć cię kompletnie od nowa. Nie troszeczkę poprawić, tylko na nowo stworzyć.
abp Grzegorz Ryś

Bóg każdego z nas chce uczynić kimś...

Skomentuj artykuł

Propozycje na Wielki Post od DEON.pl
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.