Rozeznawanie znaków czasu polega na dostrzeganiu Pana, który przychodzi na różne sposoby, aby wzywać nas do nawrócenia
Śmierć w wyniku jakiegoś kataklizmu przypomina o gwałtowności przyrody, niesprawiedliwości losu. Te sytuacje rodzą pytania o to dlaczego Bóg dopuszcza krzywdy, przemoc czy katastrofy? Trwa tajemniczy dialog między sprawiedliwością (wytnij je) a miłosierdziem (pozostaw – przebacz). Zło jest stałym elementem naszego życia, racjonalnie niewytłumaczalnym.
Czytania: Ef 4,7-16; Łk 13,1-9
Z Ewangelii wg św. Łukasza:
W tym samym czasie przyszli niektórzy i donieśli Mu o Galilejczykach, których krew Piłat zmieszał z krwią ich ofiar. Jezus im odpowiedział: «Czyż myślicie, że ci Galilejczycy byli większymi grzesznikami niż inni mieszkańcy Galilei, że to ucierpieli? Bynajmniej, powiadam wam; lecz jeśli się nie nawrócicie, wszyscy podobnie zginiecie. Albo myślicie, że owych osiemnastu, na których zwaliła się wieża w Siloam i zabiła ich, było większymi winowajcami niż inni mieszkańcy Jerozolimy? Bynajmniej, powiadam wam; lecz jeśli się nie nawrócicie, wszyscy tak samo zginiecie».
I opowiedział im następującą przypowieść: «Pewien człowiek miał drzewo figowe zasadzone w swojej winnicy; przyszedł i szukał na nim owoców, ale nie znalazł. Rzekł więc do ogrodnika: "Oto już trzy lata, odkąd przychodzę i szukam owocu na tym drzewie figowym, a nie znajduję. Wytnij je: po co jeszcze ziemię wyjaławia?" Lecz on mu odpowiedział: "Panie, jeszcze na ten rok je pozostaw; ja okopię je i obłożę nawozem; może wyda owoc. A jeśli nie, w przyszłości możesz je wyciąć"».
Obraz: Posłucham słów Jezusa o tragicznych wydarzeniach w Galilei i w Jerozolimie przy sadzawce Siloam. Oczyma wyobraźni zobaczę te sceny. Posłucham też opowieści o poszukiwaniu spodziewanego owocu na drzewie figowym. Zwrócę uwagę na swoje odczucia.
Myśl: Zabójstwo Galilejczyków mówi o decyzji człowieka, złu, które dokonywane jest z premedytacją. Śmierć w wyniku jakiegoś kataklizmu przypomina o gwałtowności przyrody, niesprawiedliwości losu. Te sytuacje rodzą pytania o to dlaczego Bóg dopuszcza krzywdy, przemoc czy katastrofy? Trwa tajemniczy dialog między sprawiedliwością (wytnij je) a miłosierdziem (pozostaw – przebacz). Zło jest stałym elementem naszego życia, racjonalnie niewytłumaczalnym. Rozeznawanie znaków czasu polega na dostrzeganiu Pana, który przychodzi na różne sposoby, aby wzywać nas do nawrócenia.
Emocja: Może zaowocuje. Żyjemy w roku cierpliwości i miłosierdzia Boga, który przychodzi do swego stworzenia, szukając owoców sprawiedliwości. Dlatego trzeba głosić ewangelię, by wszyscy mogli usłyszeć o miłości Ojca w Jezusie. Bóg nie ma upodobania w niszczeniu, ale w nawróceniu.
Wezwanie: Poproszę o łaskę, bym umiał widzieć zło jako wezwanie do zmiany życia i budowaniu go na miłosierdziu. Podziękuję za czas, jaki jest mi dany do nawrócenia.
Pomodlę się do Maryi, Matki Nieustającej Pomocy: Najlepsza Matko, wstawiaj się za bezradnymi grzesznikami i wypraszaj im łaskę nawrócenia. Spiesz na pomoc nieszczęśliwym, podnoś przygnębionych, pocieszaj płaczących, módl się za Twoim ludem.
Skomentuj artykuł