Rytuały dające pokój. To lek na wyczerpujące tempo życia, frustrację i niepewność

Rytuały dające pokój. To lek na wyczerpujące tempo życia, frustrację i niepewność
Fot. Depositphotos.com
Bez sloganu / YouTube / mł

- Jesteśmy dziś tak rozbiegani, żyjemy w takim chaosie, że potrzebujemy czegoś, co pomoże nam zachować spokój, czuć harmonię, porządkować życie - mówi o. Franciszek Chodkowski. Jakie codzienne rytuały dają nam pokój serca?

Czasem nawet nie jesteśmy ich świadomi, ale to właśnie nasze codzienne rytuały pomagają nam zachować spokój i nie frustrować się życiem. O tym, jak można zadbać o swój poranek i wieczór, by nie odczuwać frustracji i zniechęcenia, mówił franciszkanin w odcinku "Słowa na dobranoc".

DEON.PL POLECA
 Franciszkanin wyjaśnia, że nie chodzi o bezmyślne powtarzanie zachowań i automatyzm, ale o świadomie podejście do wielu czynności, które porządkują życie. 

Rytuały, które porządkują życie i dają poczucie bezpieczeństwa

- Jak w tym powiedzeniu: zachowaj porządek, a porządek zachowa ciebie. Naszym rytuałem może stać się cokolwiek, choćby parzenie kawy czy mycie zębów. Wszyscy posługujemy się rytuałami - mówi o. Chodkowski. - Czynności, które wykonujemy rano, przed wyjściem do pracy, po powrocie do domu czy wieczorem to obrzędy, które porządkują życie, nadają sens, wnoszą poczucie bezpieczeństwa.

Jak dodaje, w znajdowaniu wewnętrznego pokoju, ładu, harmonii ogromną pomocą jest osoba Ducha Świętego, który przeprowadza świat od nieporządku do porządku, od chaosu do ładu. 

- Nasze codziennie rytuały mogą przynieść nam pokój i pociechę albo zostawić nas sfrustrowanych i bez życia -  przekonuje franciszkanin. Dlatego nasza codzienna rutyna powinna zawierać czynności, które utrzymują nas w równowadze i pobudzają nasze życie duchowe, umysłowe, emocjonalne, społeczne, zawodowe i fizyczne. 

Dwa rytuały, które pomogą każdemu

Do rytuałów, które poleca duchowny, należą przede wszystkim dwa: poranny i wieczorny. O. Chodkowski dzieli się swoim porannym rytuałem.

- Wstaję, robię znak krzyża, krótko się modlę, potem koniecznie kawa i wspólnotowa modlitwa. To jest mój poranny rytuał. One sa powtarzalne, schematyczne, pozwalają nam osiągnąć zamierzony efekt. 

Drugim rytuałem, który poleca zakonnik, jest wieczorna modlitwa. Pozwala spokojnie zamknąć dzień, odłączyć bodźce, które nas pobudzają i wprawiają w stan rozemocjonowania. Dlatego warto wieczorem wyłączyć wiadomości, wygasić ekrany, odciąć się od tego, co nas niepokoi i przeznaczyć czas bezpośrednio przed pójściem spać na rytuał wieczornej modlitwy. 

Oczyszcza serce, odnawia umysł, przywraca spokój

- Rozmowa z Bogiem oczyszcza serce, czytanie słowa odnawia umysł. Otwarcie się na bezwarunkową Bożą miłość przywraca spokój. Osiągamy stan uspokojenia i relaksu. Taki rytuał ma nas wyciszyć i pozwolić nam spokojnie zasnąć. Jeśli przed pójściem spać rozmawiamy z Panem Bogiem, oddajemy Mu swoje codzienne troski, powierzymy Mu trudne sprawy, oddajemy swoje życie w Jego ręce, czujemy się bezpieczni i możemy spokojnie zasnąć. To wprowadza ład i harmonię w nasze życie - przekonuje franciszkanin.

Posłuchaj więcej o rytuałach dających pokój:

Źródło: Bez sloganu / YouTube / mł

 

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Spokojnie. Bóg zatroszczył się już o twoją przyszłość

Wyjątkowy plakat z przesłaniem na każdy dzień w eleganckiej ramce w kolorze białym. Do zawieszenia na ścianie lub postawienia na biurku.

Autorska grafika!

Skomentuj artykuł

Rytuały dające pokój. To lek na wyczerpujące tempo życia, frustrację i niepewność
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.