12 najciekawszych rozrywek weselnych

12 najciekawszych rozrywek weselnych
Pomnik Miłości (fot. Paweł Dernoga)
youtube.com / rj

Tradycyjne polskie wesele to dla wielu osób horror. Jeśli szukacie rozrywek, które mają bawić, ale nie żenować - trafiliście na właściwy artykuł!

1. Trochę czułości dla weselnych gości

Na weselach niektórzy goście znają się, a niektórzy nie. Kreatywne przedstawienie sobie weselników rozluźnia atmosferę. Popularną zabawą jest Odgrywka, której przewodniczy wodzirej. Prowadzący podchodzi do każdego weselnika i śpiewa rym ułożony spontanicznie na jego temat. Często jest tak, że za wodzirejem idą Państwo Młodzi, by podpowiadać mu ciekawostki o danej osobie. Po każdej przyśpiewce przygrywa orkiestra - w tym momencie oczekuje się, że opisana właśnie osoba wrzuci pieniądz do koszyczka. Według tradycji, uzbierana kwota ma być przeznaczona na zakup wózka dziecięcego dla potomka Młodej Pary.

Odgrywka jest znanym zwyczajem. Jeśli chcecie miło zaskoczyć gości, sami przygotujcie rym dla każdej pary albo gościa. Ułożone teksty możecie zaśpiewać w rytmie piosenek, z którymi kojarzą się Wam dane osoby.

Może zainspiruje Was sposób, w jaki Tom Fletcher przygotował przemówienie na swoje wesele:

2. Love Story

Innym sposobem na zaskoczenie gości jest przedstawienie parodiujące historię Waszej miłości. Nie wszyscy goście wiedzą jak się poznaliście, a w końcu dzień wesela jest czasem, w którym najbliżsi chcą celebrować Waszą relację. Do występu warto wykorzystać zabawne podkłady muzyczne.

3. Cebula (zabawa integracyjna)

Do tej zabawy potrzebujemy parzystą liczbę uczestników. Weselnicy ustawiają się w dwóch kołach: wewnętrznym i zewnętrznym. Na znak włączonej muzyki, osoby z jednego koła poruszają się w przeciwnym kierunku niż osoby z drugiego koła. Wraz z ustaniem muzyki, goście zatrzymują się, odwracają się do siebie twarzami i na komendę prowadzącego wykonują określone polecenia.

Przykładowe polecenia:
- przywitać się,
- zrobić zabawną minę,
- powiedzieć krótki wyszukany komplement,
- podać swoje imię od tyłu,
- powiedzieć, skąd zna się Państwa Młodych,
- powiedzieć szybko "suchą szosą Sasza szedł".

4. Mini quiz weselny

Utartym zwyczajem jest to, że to goście z wodzirejem na czele sprawdzają, poprzez różne zabawy (np. test zgodności), jak dobrze się znacie. Zaskoczcie ich i sprawdźcie, jak dobrze oni znają Was! W nagrodę przygotujcie drobne upominki.

5. Występ niespodzianka dla Twojej drugiej połówki

Jeśli czytasz ten artykuł sam/sama, to pomyśl, jaką weselną niespodziankę możesz zaaranżować dla swojej drugiej połówki. W organizację tej atrakcji zaangażuj przyjaciół. Razem na pewno wymyślicie coś zaskakującego. Zobacz, ile radości Brian sprawił swoje żonie:

6. Pomnik Miłości (zabawa integracyjna)

Panie i panowie zostają oddzieleni dużym kawałkiem materiału (można użyć chusty Klanzy). Szefową grupy pań jest Pani Młoda, a szefem grupy panów - Pan Młody. Zadaniem Pani Młodej jest zbudowanie żywego Pomnika Miłości dla Męża, a wyzwaniem Pana Młodego - zbudowanie żywego Pomnika Miłości dla Żony. Gdy pomniki są gotowe, kurtyna zostaje opuszczona. Do tej zabawy można zaprosić wszystkich gości!

Pomnik Miłości przygotowany przez Jacka dla Weroniki:

12 najciekawszych rozrywek weselnych - zdjęcie w treści artykułu

(fot. Paweł Dernoga)

Pomnik Miłości przygotowany przez Weronikę dla Jacka (splecione dwie obrączki):

12 najciekawszych rozrywek weselnych - zdjęcie w treści artykułu nr 1

(fot. Paweł Dernoga)

7. Pięciu wspaniałych (konkurs)

W zabawie uczestniczy około pięciu panów, którzy siadają na krzesłach ustawionych jedno za drugim. Uczestnikom, ani gościom nie wyjawiamy celu gry. Prowadzący wydaje określone polecenia.

W momencie, gdy orkiestra przygrywa, uczestnicy przesiadają się o jedno miejsce do przodu (pan z pierwszego krzesła przechodzi na ostatnie). Wraz ze zmianą każdego miejsca, wodzirej prosi panów o pozostawienie przy krześle jakiejś części garderoby - marynarki, butów, krawata (należy schować do kieszeni marynarki), koszuli, skarpetek. Gdy panowie zostaną w samych spodniach, ogłaszamy, że ten uczestnik, który najszybciej ubierze się we własne rzeczy, będzie zwycięzcą. Panowie uwielbiają wygrywać, a panie patrzeć jak panowie się wygłupiają. Ta zabawa będzie atrakcją nie tylko dla jej uczestników, ale także obserwatorów. Zastanówcie się, jaką nagrodę otrzyma zwycięzca.

Zobacz, jak weselnicy bawili się przy tej zabawie na podkarpackim weselu:

8. Fotobudka, czyli zdjęcia Polaroidem

Coraz bardziej popularne staje się wynajmowanie fotobudki, która może być frajdą dla wszystkich gości. Fotobudka składa się z Polaroida i rekwizytów (np. dużych kolorowych okularów, peruki klauna, doczepianych wąsów, opasek z uszami Myszki Miki, itp.). Za pomocą Polaroida, weselnicy moga robić sobie zdjęcia bez obecności fotografa. Aby wykonać serię zdjęć, wystarczy tylko nacisnąć przycisk.

Zobacz, jak goście bawili się w fotobudce na weselu Klaudii i Mateusza:

Wynajęcie fotobudki na kilka godzin kosztuje jednak około 700-1000 zł, ale jeśli będziecie mieli własny Polaroid, możecie sami zorganizować taką "fotobudkę". Przy zabawie z Polaroidem, warto zorganizować także księgę gości, do której weselnicy będą wklejać zdjęcia i wpisywać się jak za dawnych lat do pamiętnika .

Jeśli nie będziecie wynajmować fotobudki, a zdjęcia będzie wykonywać wynajęty fotograf, polecamy, by własnoręcznie zrobić ramkę Polaroid w rozmiarze XXL - zobacz jak ją zrobić.

9. Tunak (taniec dla każdego)

Tunak’a tańczy się przy piosence Daler’a Mehndi’ego - Tunak Tunak Tun. Daler śpiewa o tym, że oszalał z miłości i prosi swoją wybrankę, by go kochała.

Do tańca goście ustawiają się w kółku lub w rzędach. Przodem do gości stoi przewodniczący zabawy, który pokazuje układ taneczny do naśladowania przez weselników. Zatańczyć może każdy, niezależnie od wieku. Weselna atmosfera w połączeniu z takimi rytmami gwarantuje fantastyczne wspomnienia.

Tunak na weselu Oli i Tomka:

Goście tańczący Tunak’a na weselu Weroniki i Jacka:

12 najciekawszych rozrywek weselnych - zdjęcie w treści artykułu nr 2

(fot. Paweł Dernoga)

10. Zabawy z chustą KLANZY

Chusta KLANZY to duży, kolorowy i lekki materiał w kształcie koła o średnicy od 3 do 7 metrów, przypomina spadochron. Dysponując tą chustą na weselu, macie znakomite możliwości, by zaangażować dzieci i dorosłych we wspólną zabawę. Przykładowe zabawy to:

 • przebieganie pod chustą

Na komendę wodzireja, osoby, które trzymają określony kolor chusty zamieniają się miejscami przebiegając pod nią.

 • mecz

Weselników dzielimy na dwie drużyny -  proponujemy na panie (drużynę Pani Młodej) i panów (drużynę Pana Młodego). Chustę dzielimy na pół, jedna połowa należy do pań, a druga do panów. Zadaniem jednej drużyny jest tak celować piłeczką albo maskotką, by wpadła ona do otworu na środku chusty. Druga drużyna ma temu zapobiec.

 • meksykańska fala

Goście wesleni trzymają chustę. Ich zadaniem jest uzyskanie efektu meksykańskiej fali poprzez przysiadanie i wstawianie. Gdy zadanie zostanie wykonane, zmieniamy kierunek fali.

11. Konkursy tańca

Ciekawą rozrywką na weselu są konkursy tańca, których część na pewno znacie: z balonem między czołami, na gazecie, wokół krzeseł, pod sznurkiem czy konkurs tańca dla panów. My polecamy szczególnie ten ostatni.

Konkurs tańca dla panów

Nie ujawniając wcześniej celu zabawy, wybieramy 10 panów i łączymy ich w pary. Następnie ogłaszamy, że jest to konkurs tańca i mówimy o jego zasadach. Pary tańczą równocześnie każdy taniec.

Przykładowe tańce to:

 • Jezioro łabędzie
 • Tango
 • Macarena
 • Wyginam śmiało ciało
 • Taniec romantyczny
 • Lambada
 • Szła dzieweczka do laseczka
 • Rock'n'Roll

12. Świetlisty taniec

Goście dobierają się w pary. Każda para otrzymuje świecę, którą podczas tańca zapala od świecy Młodej Pary. Blask świec przy zgaszonym świetle tworzy przyjemną, romantyczną atmosferę. Planując taniec ze świecami należy pomyśleć o subtelnych okapnikach na wosk.

Organizując rozrywkę na wesele, nie zapomnijcie o Waszych najmłodszych gościach. Warto wziąć pod uwagę ich obecność m. in. wybierając utwory muzyczne, przy których będziecie się bawić. O zabawach, które możesz zaplanować dla dzieci przeczytasz tutaj.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

12 najciekawszych rozrywek weselnych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.