Smutek, płacz i niewiara
Uczniowie po męce, śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa muszą ‘przepracować’ traumę i ‘dać wiarę’, muszą przejść całą drogę. To nie jest dotknięcie czarodziejską różdżką. To jest proces, który trzeba podjąć i przeżyć.
Słowo na dzisiaj (Mk 16,9-15):
Z ewangelii wg św. Marka: Po swym zmartwychwstaniu, wczesnym rankiem w pierwszy dzień tygodnia, Jezus ukazał się najpierw Marii Magdalenie, z której wyrzucił siedem złych duchów. Ona poszła i oznajmiła to tym, którzy byli z Nim, pogrążonym w smutku i płaczącym. Ci jednak słysząc, że żyje i że ona Go widziała, nie chcieli wierzyć.
Potem ukazał się w innej postaci dwom z nich na drodze, gdy szli do wsi. Oni powrócili i oznajmili pozostałym. Lecz im też nie uwierzyli.
W końcu ukazał się samym Jedenastu, gdy siedzieli za stołem, i wyrzucał im brak wiary i upór, że nie wierzyli tym, którzy widzieli Go zmartwychwstałego.
I rzekł do nich: «Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu!
Komentarz do ewangelii na dziś (15.04.2023):
Obraz: W tym fragmencie ewangelii św. Marka mamy swego rodzaju streszczenie licznych zjawień Jezusa Zmartwychwstałego. Oczyma wyobraźni zobaczę te sceny ‘głoszenia Ewangelii wszelkiemu stworzeniu’. Ja jestem jednym z elementów tej ‘misji ewangelizacyjnej’.
Myśl: Ten końcowy fragment ewangelii jest kanoniczny, tak określił to Sobór Trydencki, ale jednak nie pochodzi od św. Marka. To nie są jego słowa, choć dobrze wpisują się w jego głoszenie Dobrej Nowiny. Jest to zbiór historii o objawieniach Zmartwychwstałego Jezusa i swego rodzaju synteza teologii głoszenia ewangelii w pierwszej generacji chrześcijan. Są to opisy zebrane doświadczeń rozwijającej się wiary w pierwotnych wspólnotach.
Emocja: Smutek i płacz, niewiara. Uczniowie po męce, śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa muszą przejść całą drogę, by ‘przepracować’ traumę i ‘dać wiarę’. To nie jest dotknięcie czarodziejską różdżką. To jest proces, który trzeba podjąć i przeżyć.
Wezwanie: Poproszę o łaskę usłyszenia wezwania do ‘pójścia na cały świat’, by głosić Ewangelię. Podziękuję za to, że Pan powierza się naszym zdolnościom i gotowości do głoszenia Ewangelii.
Uczynię jakiś znak uszanowania i uwielbienia.
Skomentuj artykuł