Św. Izydor - patron Internetu i Internautów

Św. Izydor - patron Internetu i Internautów
Św. Izydor z Sewilli - figura przy wejściu do Hiszpańskiej Biblioteki Narodowej w Madrycie. (fot. Luis García / wikipedia.pl)
10 lat temu
DEON.pl / wikipedia.pl / mateusz.pl / wm

Święty Kościoła Katolickiego, Biskup Sewilli, wybitny naukowiec i autor niezliczonych dzieł to tylko niektóre z atrybutów św. Izydora, patrona Internetu, Internautów informatyków i programistów, którego wspomnienie Kościół obchodzi 4 kwietnia.

Izydor z Sewilli (Hispalensis) żył w czasach, gdy ziemie dzisiejszej Hiszpanii rozdarte były walkami domowymi i nękane napadami z zewnątrz. Pośród cierpień spowodowanych tymi niepokojami wyłaniała się właśnie nowa społeczność.

Izydor urodził się około 554 r. w rodzinie pochodzącej z Kartageny (starożytnej Carthago Nova w hiszpańskiej prowincji Murcia). Była to zapewne rodzina hispanoromańska.

Wychował się i kształcił u boku swego starszego brata, Leandra, który był biskupem Sewilli. Przy nim to miał okazję przyglądnąć się z bliska dramatycznym wydarzeniom tego czasu: misji Leandra w Konstantynopolu (582), oblężeniu Sewilli przez ariańskiego króla Wizygotów (583-584), unifikacyjnym i antyariańskim wysiłkom lat późniejszych itd.

Po śmierci Leandra (599) Izydor wstąpił na osieroconą przezeń stolicę biskupią; zasiadał na niej 37 lat. Większą część tego czasu poświęcił dziełu reorganizacji Kościoła hiszpańskiego, co znalazło swe odbicie w uchwałach kilku synodów. Pośród tego żmudnego dzieła wzrastał nieustannie jego autorytet i osobisty prestiż, co znowu przejawiało się w stosunkach z panującymi.

Należy żałować, że korespondencja, ilustrująca te kontakty, niemal w całości zaginęła. Gdy 4 kwietnia 636 r. Izydor otoczony klerem swej diecezji umierał, dzieło zjednoczenia państwa i organizacji kościelnej było na ukończeniu. Cały rozkwit hiszpańskiego Kościoła w VII stuleciu wywodzi się z tego właśnie renesansu izydoriańskiego.

Dzieło Izydora jest tym bardziej imponujące, że pozostawił po sobie bogatą spuściznę literacką, która obejmowała niemal encyklopedyczny zakres wiedzy. Wystarczy wspomnieć, że pośród jego dzieł znajdują się takie jak: Dwadzieścia ksiąg pochodzeń czyli Etymologii; O różnicach zachodzących między słowami; Historia Gotów, Wandalów i Swewów; O imionach w Starym Testamencie i Ewangelii; Wstępy do ksiąg Starego Testamentu i Nowego Testamentu; O wierze katolickiej przeciwko Żydom; Reguła mnichów itd.

Pisywał także epigramy (najciekawsze są epigramy przeznaczone dla biblioteki, skryptorium i apteki domowej).

Izydorowi wreszcie zawdzięczamy Kronikę, doprowadzającą do r. 624, oraz trzecią, po Hieronimowej i Gennadiuszowej, historię literatury starochrześcijańskiej, pt. O sławnych mężach. Izydor był ponadto autorem wielu kanonów synodalnych oraz dziełka O obowiązkach kościelnych.

To właśnie ten niezwykły dorobek naukowy stał się powodem, dla którego w 1997 roku Papieska Rada do Spraw Środków Społecznego Przekazu ustanowiła św. Izydora z Sewilli patronem Internetu, Internautów, informatyków i programistów.

Kanonizacja formalna św. Izydora z Sewilli odbyła się w 1598 roku, kanonizował go papież Klemens VIII . W 1722 papież Innocenty XIII ogłosił św. Izydora doktorem Kościoła.

Jego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 4 kwietnia, natomiast uroczystości w Hiszpanii odbywają się 26 kwietnia.

W ikonografii św. Izydor przedstawiany jest jako stary biskup, u stóp którego znajduje się książę. W ikonografii można go zobaczyć również z piórem w ręku oraz z księgą Codex etimologiarum, z ulem lub pszczołami (co symbolizuje jego mądrość), z pastorałem, nimbem wokół głowy, krzyżem i jadącego na koniu.

Modlitwa Internauty

Wszechmocny i wieczny Boże,
Który stworzyłeś nas na Twoje podobieństwo
i poleciłeś nam szukać, przede wszystkim, tego co dobre,
prawdziwe i piękne,
szczególnie w Boskiej Osobie Twego Jednorodzonego Syna,
Pana naszego Jezusa Chrystusa,
pomóż nam, błagamy Ciebie,
przez wstawiennictwo św. Izydora, biskupa i doktora,
abyśmy podczas naszych wędrówek w internecie
kierowali nasze ręce i oczy tylko na to, co podoba się Tobie
i traktowali z miłością i cierpliwością
wszystkie te osoby, które spotkamy
przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

Święty Izydorze, módl się za nami!

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Św. Izydor - patron Internetu i Internautów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.