Szczęście nie ma być byle jakie
Nie osiągniemy szczęścia mając tylko bogactwo materialne, „pełną miskę”, wiele okazji do śmiechu i ludzką akceptację. To są substytuty szczęścia, co najwyżej zapowiedzi szczęścia prawdziwego.
Ewangelia na dziś - Łk 6, 17. 20-26. Szósta niedziela zwykła, 13 lutego 2022 r.
Jezus zeszedł z dwunastoma Apostołami na dół i zatrzymał się na równinie. Był tam duży poczet Jego uczniów i wielkie mnóstwo ludu z całej Judei i z Jerozolimy oraz z wybrzeża Tyru i Sydonu.
A On podniósł oczy na swoich uczniów i mówił:
"Błogosławieni jesteście wy, ubodzy, albowiem do was należy królestwo Boże.
Błogosławieni wy, którzy teraz głodujecie, albowiem będziecie nasyceni.
Błogosławieni wy, którzy teraz płaczecie, albowiem śmiać się będziecie.
Błogosławieni będziecie, gdy ludzie was znienawidzą i gdy was wyłączą spośród siebie, gdy zelżą was i z powodu Syna Człowieczego podadzą w pogardę wasze imię jako niecne: cieszcie się i radujcie w owym dniu, bo wielka jest wasza nagroda w niebie. Tak samo bowiem przodkowie ich czynili prorokom.
Natomiast biada wam, bogaczom, bo odebraliście już pociechę waszą.
Biada wam, którzy teraz jesteście syci, albowiem głód cierpieć będziecie.
Biada wam, którzy się teraz śmiejecie, albowiem smucić się i płakać będziecie.
Biada wam, gdy wszyscy ludzie chwalić was będą. Tak samo bowiem ojcowie ich czynili fałszywym prorokom".
Komentarz Mieczysława Łusiaka SJ
Ludzie, którym się powodzi często myślą sobie, że mają już wszystko. „Czego mi jeszcze do szczęścia potrzeba – mam to, o czym marzyłem” – mawiają. A tymczasem ich wizja szczęścia jest bardzo uboga. Nie osiągniemy szczęścia mając tylko bogactwo materialne, „pełną miskę”, wiele okazji do śmiechu i ludzką akceptację. To są substytuty szczęścia, co najwyżej zapowiedzi szczęścia prawdziwego. Czymś nieporównanie więcej jest bogactwo duchowe, nasycenie Bożą miłością, Boży pokój i życie wieczne w Niebie. To jest dopiero „Coś”, to jest dopiero Szczęście!
Komentarz Wojciecha Jędrzejewskiego OP
Wiara to nie jest tylko postawa serca, które ufa. To jest również światopogląd. To jest również cały system przekonań, prawd, które przyjmujemy. Ważne jest, byśmy ten swój świat naszych przyjmowanych prawd i przekonań uzupełniali, pogłębiali, rozjaśniali. Żeby to była integralna całość w naszej postawie umysłu, intelektu, całego życia. To jest proces, do którego jesteśmy wezwani aż do końca naszych dni.
Skomentuj artykuł