W Betlejem narodził się nam Zbawiciel!
Zdziwienie. Poczucie ‘zdziwienia’ to typowa reakcja na dokonywane cuda i teofanie (objawienia się Boga). Zwykle ci, którzy ich doświadczają ‘oddają chwałę Bogu’. Pasterze pojawili się tylko ‘na chwilę’ i ‘znikają w ciemnościach historii’. Wracają do zwyczajności, ale ich opowieści są żywe i krążą wśród ludzi.
Słowo ewangelii na dzisiaj (Łk 2,16-21):
Z ewangelii wg św. Łukasza: Udali się też z pośpiechem i znaleźli Maryję, Józefa i Niemowlę, leżące w żłobie. Gdy Je ujrzeli, opowiedzieli o tym, co im zostało objawione o tym Dziecięciu. A wszyscy, którzy to słyszeli, dziwili się temu, co im pasterze opowiadali. Lecz Maryja zachowywała wszystkie te sprawy i rozważała je w swoim sercu. A pasterze wrócili, wielbiąc i wysławiając Boga za wszystko, co słyszeli i widzieli, jak im to było powiedziane.
Gdy nadszedł dzień ósmy i należało obrzezać Dziecię, nadano Mu imię Jezus, którym Je nazwał anioł, zanim się poczęło w łonie [Matki].
Komentarz do ewangelii na dziś (1 stycznia 2024 r.):
Obraz: Przed naszymi oczyma Ewangelista maluje obraz Świętej Rodziny z nowonarodzonym Jezusem oraz pasterzy opowiadających o danym im objawieniu. Przyjrzę się temu wydarzeniu. Zatrzymam się na tym, co bardziej przykuje moją uwagę.
Myśl: Pierwsze, co uderza w scenie narodzenia Jezusa, to samotność, ubóstwo i wyobcowanie. Inaczej niż u Jana Chrzciciela, gdzie byli krewni i sąsiedzi, w Betlejem mamy Dziecię i Jego rodziców, którzy są osamotnieni, pozbawieni wsparcia najbliższych, nie znajdujący znikąd pomocy. Hołd Nowonarodzonemu oddają pasterze, którzy w hierarchii społecznej zajmowali najniższy szczebel. Byli pogardzani przez możnych, ale to oni są pierwszymi słuchaczami Ewangelii. Warto też zwrócić uwagę na realizowanie się ‘krok po kroku’ planu Boga. Nie dziwi zatem ‘rozważanie w sercu’ tych spraw przez Maryję.
Emocja: Zdziwienie. Poczucie ‘zdziwienia’ to typowa reakcja na dokonywane cuda i teofanie (objawienia się Boga). Zwykle ci, którzy ich doświadczają ‘oddają chwałę Bogu’. Pasterze pojawili się tylko ‘na chwilę’ i ‘znikają w ciemnościach historii’. Wracają do zwyczajności, ale ich opowieści są żywe i krążą wśród ludzi.
Wezwanie: Poproszę o to, abym umiał dostrzegać, że Boże zbawienie realizuje się wobec mnie dzisiaj. Podziękuję Panu, że narodził się dla mnie.
Pomodlę się słowami kolędy Nowy Rok bieży…
Skomentuj artykuł