Koperty po kolędzie. Ile tak naprawdę dostaje ksiądz?

Koperty po kolędzie. Ile tak naprawdę dostaje ksiądz?
Ks. Rafał Główczyński SDS, czyli Ksiądz z Osiedla. Źródło: Youtube.com/Ksiądz z Osiedla
Ksiądz z Osiedla / Youtube.com / mł

Ks. Rafał Główczyński, salwatorianin znany jako "Ksiądz z Osiedla", nagrał wideo, w którym odpowiada na pytanie, ile pieniędzy dostaje od parafian ksiądz chodzący po kolędzie i na co są wydawane. 

Ile dać księdzu po kolędzie?

- Napisała do mnie dziennikarka z pytaniem, czy mógłbym napisać, ile moim zdaniem parafianie powinni dać do koperty.  Myślę: ciężki temat, ale coś tam odpisałem. Artykuł się ukazał, widzę, że dali tytuł: "Ile dać księdzu po kolędzie", a w komentarzach... „arszenik”, „zero”, „po pysku” „dwie sekundy i spuszczam psa”. I myślę: gorąco! - opowiada ks. Rafał Główczyński, znany w sieci jako „Ksiądz z Osiedla”.

DEON.PL POLECAW związku z tym ksiądz postanowił przyjrzeć się tematowi - i pokazać, ile pieniędzy znalazło się w kopertach, gdy odwiedził po kolędzie pięć rodzin ze swojej parafii. Zapytał też o kwestię kolędy swoich obserwatorów z różnych mediów społecznościowych, a młodych poprosił o zrobienie sondy ulicznej, która pokazałaby społeczne nastawienie do tego tematu.

Na co idą pieniądze z kolędy?

- Dlaczego niektórzy tak bardzo alergicznie reagują na hasło „kolęda i ksiądz” i nie chcą wpuścić księdza do domu? - pyta w nagraniu salwatorianin, by zaraz wyjaśnić główne przyczyny takiego postępowania. 

"Ksiądz z Osiedla" wyjaśnia też, ile księża znajdują w kopertach i co dzieje się później z pieniędzmi. 

- Spora część na idzie diecezję, spora na parafię, na fundusze remontowe i opłaty. W wielu parafiach miesięczne przychody się nie bilansują, a opłaty są różne w ciągu roku. Teraz każda parafia cierpi z powodu cen za gaz – nie jesteśmy wyjątkowi. U nas rachunek za gaz wzrósł teraz pięciokrotnie i pieniądze z kolędy pójdą na gaz - tłumaczy ksiądz.

Kolęda: czas wspólnej modlitwy

- Kolęda to powinien być czas wspólnej modlitwy i poznawania siebie, a pieniądze powinny być tematem marginalnym – i mam nadzieję, że większość ludzi tak zacznie do tego podchodzić - podsumował ks. Główczyński. 

Źródło: Ksiądz z Osiedla / Youtube.com / mł

 

Zobacz także: Kolęda bywa tak samo stresująca dla wiernych i duszpasterza

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła

Teksty arcybiskupa Grzegorza Rysia to Ewangelia głoszona z mocą. Budzą wiarę. Dodają nadziei. Pomagają doświadczyć miłości Boga. W czym tkwi ich siła? W Słowie Bożym, które nie jest przysłonięte...

Skomentuj artykuł

Koperty po kolędzie. Ile tak naprawdę dostaje ksiądz?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.