Są sakramenty, które odciskają na człowieku niezatarte znamię. Weźmy pod lupę kapłaństwo. Co się dzieje z kapłanem po "zrzuceniu" sutanny? Czy może sprawować sakramenty? Czy może się ożenić i wychowywać dzieci?
Peter Folan SJ / tłum. Mikołaj Cempla
Przez moje najmłodsze lata adwentowa barwa była dla mnie rzeczą absolutnie oczywistą i naturalną. Aż do momentu, gdy zacząłem uczestniczyć w nabożeństwach poza moją parafią...
Jezus milczał jak tysiące chrześcijan codziennie prześladowanych, poniżanych, wyśmiewanych za swoją wiarę; jak Asia Bibi, do której więzienia już chyba przyzwyczailiśmy się...
Paweł Bugira / KAI / psd
- Często św. Mikołaja łączy się z bardzo konsumpcyjną postawą, dzieci oczekują konkretnych prezentów. Mówię: fajnie, ale w Mikołaja możemy wierzyć nie tylko oczekując dobra od niego. O wiele ważniejsze jest to, by umieć dzielić się z innymi - mówi w rozmowie z KAI dr Zofia Bator, teolog, organizatorka warsztatów w Młodzieżowym Domu Kultury w Przemyślu, pt. "Prawie wszystko o św. Mikołaju".
Znana sieć sklepów zachęca do robienia świątecznych zakupów kampanią reklamową z udziałem satanisty i aborcjonistki. Co robią katolicy? Rozpoczynają bojkot i nie kupują w Empiku.
Krystyna Oblatka
Kiedy zwiedzamy obrzeża Krakowa, urzekają nas położone na wzgórzach dwa piękne, ale jakże różne, obiekty klasztorne. Po jednej stronie cieszy oczy późnobarokowy, XVII-wieczny zespół klasztorny oo. Kamedułów na Bielanach, zwany także Eremem Srebrnej Góry. Po prawej zaś wnosi się położone na wapiennym wzgórzu nad Wisłą opactwo oo. Benedyktynów w Tyńcu.
To nie sam fakt prześladowania czyni nas błogosławionymi, ale sprawa, której postanawiamy się oddać aż po najwyższą cenę.
Piotr Kosiarski / Anna Kapłańska
Trzeba pamiętać, że działalność charytatywna nie może być najważniejsza. Cenniejsze jest bycie z ludźmi i współpraca z nimi.
Nie podoba mi się to, że w kręgach kościelnych zapanowała moda na swoistą krucjatę przeciwko Halloween. To tylko pospolite ruszenie bez pozytywistycznej pracy u podstaw - pisze Maciej Biskup OP.
Piotr Żyłka / DEON.pl
W trakcie jednej rozmowy on zaczął kląć, mówiąc: "Kur..." i coś tam dalej. Byłem zszokowany, słysząc przekleństwa z ust jezuity - z reżyserem "Pitbulla" i "Służb specjalnych" rozmawia Piotr Żyłka.
Ogólnie rzecz biorąc, nie jestem zwolennikiem świętowania Halloween, ale z zupełnie innych pobudek. Nie przekonuje mnie jednak argument o pogańskich korzeniach święta, jak twierdzą niektórzy. Halloween nie musi też być źródłem "duchowych zagrożeń", czy "niebezpieczeństw". Dlaczego?
Skoro Pan Bóg daje powołania do diakonatu, to muszą one być czymś dobrym. Trzeba się na nie otwierać, żeby ich nie przegapić, bo w pewnym momencie może ich już nie być.
Wybaczcie mi. To jedyne słowa jakie przychodzą teraz na myśl. Wybaczcie mi bierność, brak empatii, egocentryzm i tą nieobecność w modlitwie, gdy oddajecie swoje życie za imię Jezus.
Piotr Kosiarski / Anna Kapłańska
W Sudanie życie ludzkie nie jest wartością. Inaczej jest z życiem krowy. Bo krowa jest tą, która żywi, która daje mleko, krew i mięso. Dlatego jest ważniejsza od człowieka.
Wiele się słyszy o duszpasterstwie parafialnym, o modnej nowej ewangelizacji. O misjach mówi się niewiele. Ciekawe dlaczego, skoro Kościołowi, czyli nam wszystkim, wychodzą one najlepiej.
Piotr Kosiarski / Anna Kapłańska
W Afryce czułem się jak w domu. Spotkani ludzie, moja praca, nawet afrykański krajobraz - wszystko to było mi tak bliskie, jakbym mieszkał tam od dziecka - mówi Tomasz Nogaj SJ, misjonarz z Sudanu Płd.
Tomasz Nogaj SJ / pk
Sudan to jedno z najniebezpieczniejszych państw świata. Wewnętrzne konflikty odmieniły oblicze tego afrykańskiego kraju w takim stopniu, że dla wielu Sudańczyków wojna domowa stała się elementem codzienności.
Zbigniew Górecki SJ
Prezentujemy audycję o. Zbigniewa Góreckiego, która została nada na 16 października 1978 roku w polonijnym radiu WOPA w Oak Park.
Jan Paweł II stając na czele Kościoła, otrzymał olbrzymi kredyt zaufania, a jednocześnie rozbudził nowe nadzieje, przede wszystkim w sercach wierzących. Owocami jego posługi cieszymy się do dziś.
Gdyby włączył mi się tryb biadolenia nad kondycją współczesnego człowieka, to stwierdziłbym, że dzisiejszemu mężczyźnie lekko na świecie nie jest. Podobnie jak kobiecie.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}