KAI / Paweł Bieliński / psd
Kiedyś w Europie chrześcijaństwo było czymś niemalże naturalnym, jednak obecnie tak już nie jest. Dlatego trzeba mówić o Bogu, a często zamiast o Bogu, mówimy najpierw o moralności.
Papież zapytany, czy popiera bombardowania w Iraku, odpowiedział, że słuszną rzeczą jest zatrzymać niesprawiedliwą agresję. "Podkreślam czasownik «zatrzymać», nie mówię bombardować"
Jesteśmy coraz mniej religijni i coraz bardziej ulegamy wpływowi mediów, a tym samym nasz świat staje się coraz bardziej płaski i jednowymiarowy. Nie tak dawno, bo w latach 90. naukowcy informowali, że aż 70% Polaków całą wiedzę o świecie czerpie z TV.
psd
1 września, jak co roku, wspominamy dzień wybuchu II wojny światowej. Przypominamy sobie bezradność Polaków wobec nalotów i bestialstwa Niemców, wobec śmierci najbliższych...
Alternatywa jest taka: uciec z kraju, jak zrobiło 75 procent chrześcijan, albo pozostać w lęku o własne życie - mówi Samer Yohanna, zakonnik, Irakijczyk urodzony w Mosulu.
psd
Dziesięć lat temu w Mosulu mieszkało 100 000 chrześcijan. Dziś nie ma tam dla nich miejsca. Islamiści zajmują kościoły, w których ołtarze zakrywają czarnymi flagami.
Wysiłek ewangelizacyjny nie bierze się z troski o to, czy w Kościele jest mniej, czy więcej osób. Musi on być podejmowany z troski o człowieka, konkretnego człowieka - mówi abp Wojciech Polak.
ks. Jacek "Wiosna" Stryczek
"Wyborcza", "Rzeczpospolita" czy "Gazeta Polska"? Co czytać? Co robić? Po pierwsze, nie traktować gazet jak Biblii.
KAI / pk
Polacy dziś rzadziej uczestniczą we Mszy św., a jednocześnie nie tracą poczucia przynależności od Kościoła - mówi KAI ks. dr Wojciech Sadłoń SAC, dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. - Wskazuje to raczej na "indywidualne" zeświecczenie niż na odwrócenie się od wiary, jednak proces ten jeśli będzie postępować może skutkować sekularyzacją w skali bardziej masowej - dodaje. Wskazuje przy tym na wiele przyczyn tego zjawiska.
chnnews.pl / psd
Ten Irakijczyk swoim zachowaniem na antenie wywołał chwilę ciszy. Chodziło o chrześcijan.
"Muszę jechać do Azji" - powiedział Franciszek w czasie ubiegłorocznej podróży powrotnej z Brazylii. I słowa dotrzymał.
Jerozolima jest piękna. Często jednak powtarza się, że ceną tego piękna jest cierpienie, które ją spotyka. A żyjących tu ludzi różnych religii łączy jedno - pragnienie pokoju.
Może dobrze się stało, że niesformalizowany tekst deklaracji wiary nauczycieli wywołał niemałe emocje. Jeszcze raz staliśmy się świadkami niewybrednych tyrad, tylko o co ten cały jazgot?
Patrzę na podpis: Michelangelo Buonarroti. Niedowierzając własnym oczom, zapytałem: Czy to jest oryginał? Siostra nieco zaskoczona moim pytaniem odpowiedziała: - Tak, u nas są same oryginały.
Napisałam list do Jana Pawła II w języku rosyjskim, opisując moją chorobę, prosząc o umożliwienie leczenia w Rzymie i pieniądze, bo jestem samotna i biedna. Napisałam też, że jestem osobą prawosławną.
Wszystkich, którzy utyskują, że islam jest zagrożeniem dla świata, chcę zapytać: czy znacie jakichś muzułmanów? Kto z was zadał sobie trud sięgnięcia po refleksje wykraczające poza przerażenie odcinaniem głowy maczetą albo gwałceniem dziewięcioletnich dziewczynek?
Chrześcijanie bardzo często świadomie eliminują media ze swojego życia. Tymczasem zamiast zamykać się w postawie odrzucenia lub cenzury, należałoby przypomnieć o odpowiedzialnym korzystaniu z mediów.
Kościół nie jest kreatorem norm moralnych - jesteśmy tymi, którzy je przyjmują i uznają za swoje poprzez autorytet Boga, który nam je objawia - mówi abp Wacław Depo.
Niektórzy socjologowie mówią, że to jezioro, któremu na imię Kościół w Polsce, jest wprawdzie coraz mniejsze, ale też zdecydowanie coraz głębsze.
Istotą podejmowania decyzji lekarskich jest dokonywanie wyborów, które służą życiu i zdrowiu pacjenta. Jednym z największych wyzwań, jest możliwość nieskrępowanej służby tym, którzy znaleźli się w potrzebie.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}