Z ciemności grobu do zmartwychwstania - łódzka Droga Światła

Z ciemności grobu do zmartwychwstania - łódzka Droga Światła
Droga Światła w Łodzi - fot. ks. Paweł Kłys
ks. Paweł Kłys

Już po raz piąty, w ogrodzie Wyższego Seminarium Duchownego, klerycy łódzkich seminariów wraz z kard. Grzegorzem Rysiem celebrowali Drogę Światła. Tegoroczne rozważania 14. stacji Drogi Światła metropolita łódzki oparł o Hymn o Miłości zapisany w Pierwszym Liście św. Pawła Apostoła Koryntian (1 Kor 13.1-13).

W nabożeństwie uczestniczyli wychowawcy oraz alumni dwóch seminariów duchownych – diecezjalnego oraz Ogólnopolskiego Seminarium Duchownego dla Starszych Kandydatów do Święceń oraz alumni Roku Propedeutycznego, którzy na nabożeństwo przyjechali z domu formacyjnego w Łasku-Kolumnie. Pomysłodawcą powstania stacji Drogi Światła w seminaryjnym ogrodzie był metropolita łódzki – kardynał Grzegorz Ryś.

Jak podkreśla ks. dr Jacek Kacprzak, „Fundatorką siedmiu granitowych bloków jest p. Wiktoria Szkwarek – mama tragicznie zmarłego ks. Mariusza Szkwarka – prezbitera Archidiecezji Łódzkiej. Jest to: po seminaryjnej kaplicy p.w. Trójcy Świętej – druga (z trzech) fundacja matki tragicznie zmarłego kapłana. Seminaryjna Droga Światła, została poświęcona w maju 2019 roku – a więc dokładnie 6 lat temu” – zauważa prorektor WSD w Łodzi. Należy podkreślić, że seminaryjne stacje Drogi Światła to pierwsze tego typu artystyczne przedstawienie paschalnego nabożeństwa na terenie Archidiecezji Łódzkiej.

Droga Światła w Łodzi - fot. ks. Paweł KłysDroga Światła w Łodzi - fot. ks. Paweł KłysDroga światła jest to nabożeństwo odprawiane w Kościele katolickim w okresie wielkanocnym. Nabożeństwo powstało we Włoszech w 1988 roku w rodzinie salezjańskiej. Inspiracją do jej powstania były freski z katakumb św. Kaliksta w Rzymie przedstawiające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, który przechodzi z ciemności do światła (stąd nazwa Droga Światła). W latach 90. nabożeństwo było stopniowo rozpowszechniane na całe Włochy. Droga Światła została umieszczona w oficjalnym modlitewniku na Wielki Jubileusz Roku 2000. W 2002 roku została oficjalnie zatwierdzona przez rzymską Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Od tamtego czasu w wielu parafiach na świecie wprowadzono jej odprawianie.

W Łodzi – Droga Światła – nabiera znaczenia ekumenicznego, gdyż już od siedmiu lat w organizację i przebieg tego nabożeństwa angażują się przedstawiciele Kościołów Chrześcijańskich, których świątynie znajdują się na terenie miasta i regionu łódzkiego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Anselm Grün OSB

Droga do wolności i uzdrowienia

Kiedy stajemy się jednością z sobą samym, z innymi ludźmi i z Bogiem, otwierają się przed nami nowe możliwości zmieniania świata oraz naszego życia. Jak pokazuje ta książka, drogą, która...

Skomentuj artykuł

Z ciemności grobu do zmartwychwstania - łódzka Droga Światła
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.